Translate

czwartek, 10 listopada 2016

Tężnie

Tężnia

Tężnie są to miejsca służące do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Odzyskać sól

W przeszłości tego rodzaju drewniane konstrukcje - mury o wysokości kilku pięter, długie na kilkaset metrów wypełnione zwykle gałęziami tarniny (rzadziej brzozy lub drzew iglastych) służyły do odzyskiwania soli z wodnego roztworu.

Solanka, spływając z góry po gałęziach, rozpryskuje się na drobniutkie krople. Im drobniejsza kropla, tym szybciej odparowuje z niej woda, dzięki czemu roztwór soli gęstnieje. To zwiększanie stężenia soli, czyli tężenie, dało nazwę całej konstrukcji - tężni. Pod gałęziami ukrywano basen, z którego odzyskiwano zagęszczoną solankę, windowano w górę i szuflami wylewano na szczyt tężni, powtarzając cały proces od nowa. W końcu otrzymywano na tyle stężony roztwór, że stosunkowo łatwo i szybko dało się zeń odzyskać sól, odparowując wodę podczas podgrzewania, czyli warzenia.

Z czasem proces produkcyjny udoskonalono, dodając pompy, które wynosiły solankę z dolnego basenu na szczyt, co pozwoliło wznosić jeszcze wyższe konstrukcje.

Pozostałości najstarszej w Europie tężni solankowej odkryto na osiedlu Rąbin przy ul. Wojska Polskiego w Inowrocławiu, między supermarketami Carrefour i Bricomarché. Miały 37 m długości i niemal 6 m wysokości. Archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracujący w grupie prof. Aleksandry Cofty-Broniewskiej ocenili, że pochodzą one z drugiego wieku naszej ery, czyli sprzed niemal dwóch tysięcy lat!

Z kolei największe w Europie konstrukcje tężniowe powstały w Ciechocinku z inicjatywy Stanisława Staszica. Zaprojektował je Jakub Graff - profesor Akademii Górniczej w Kielcach. Istnieją do dziś. Ich wysokość wynosi 15,8 m, a łączna długość to 1741,5 m. Z dumą możemy więc powiedzieć, że tężnie należą do naszych narodowych tradycji.

Poza ciechocińskimi najbardziej znane są tężnie w Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Konstancinie-Jeziornie, Grudziądzu, Busku-Zdroju oraz Sołonce. Poza Polską tężnie spotkać można właściwie wyłącznie w Niemczech oraz Austrii.

Kto z Nas powinien korzystać z inhalacji solankowych

Większość z nas styka się na co dzień z zanieczyszczonym powietrzem czy dymem nikotynowym. Żyjemy w warunkach sprzyjającym powstawania wielu schorzeń. Negatywnym oddziaływaniom środowiska na organizm można jednak skutecznie przeciwdziałać.
– Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni, zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne tłumaczy Wojciech Wolski, manager Instytutu Wellness&Spa Terma Białka.
Z tężni solankowych powinni korzystać:
  • mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich,
  • osoby w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie,
  • osoby pracujące w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze,
  • palacze tytoniu,
  • osoby pracujące głosem.
Tężnie są również wskazane w przewlekłych i nawracających stanach zapalnych układu oddechowego, alergiach, w tym także alergiach skóry, chorobach tarczycy.

Kto nie powinien  korzystać z tężni solankowych?

Z tężni solankowych nie powinny korzystać osoby:
  • po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego,
  • z chorobami nowotworowymi,
  • z ostrymi chorobami przebiegającymi z podwyższoną temperaturą ciała,
  • z niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi,
  • z nadwrażliwością na jony zawarte w solance.
 Maja
Źródła  http://polki.pl/zdrowie/medycyna-naturalna,teznie-solankowe-kto-powinien-skorzystac-z-inhalacji-solankowych,10409256,artykul.html
http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,17944162,Jak_dziala_spacer_wsrod_tezni__Pomaga_chocby_na_astme.html?disableRedirects=true
http://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/sanatorium/249888,Jak-dzialaja-teznie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz