Do mszaków zaliczane są różnorodne organizmy, które łączy podobny plan budowy - nie rozgałęziona oś zakończona pojedynczą zarodnią. Ponadto u wszystkich mszaków występuje ten sam typ przemiany pokoleń: gametofit (1n) żyje znacznie dłużej od sporofitu, jest zielony, samożywny i rozmnaża się płciowo (wytwarza gamety); sporofit (2n) jest krótko żyjący i zawsze zależny od gametofitu, jest pokoleniem rozmnażającym się bezpłciowo.. Gametofit jest więc "właściwą" rośliną, a zależny od niego sporofit obumiera. Gametami żeńskimi u mszaków są nieruchome komórki jajowe wytwarzane w rodniach. Męskie gamety są ruchliwymi plemnikami powstającymi w gametangiach męskich - plemniach. Rozmnażanie płciowe przebiega na drodze oogenezy.
Królestwo: Eukariota
Gromada: Rośliny osiowe
Podgromada: Mszaki
Klasa: Wątrobowce
Klasa: Mchy
Podgromada: Glewiki
Wątrobowce
Mchy
Mchy to rośliny o prostej budowie. Są drobne, mierzą od 1 do 10 cm; tylko wyjątkowo osiągają większą wysokość.
Zamiast korzeni mają chwytniki, które są cienkimi, nitkowatymi wyrostkami łodygi. Przytrzymują one mech w podłożu. Pobierają nimi także wodę, choć więcej jej chłoną listki mchu. Obrastają one gęsto łodyżkę. Fotosynteza u mchów przebiega w listkach.
Zamiast korzeni mają chwytniki, które są cienkimi, nitkowatymi wyrostkami łodygi. Przytrzymują one mech w podłożu. Pobierają nimi także wodę, choć więcej jej chłoną listki mchu. Obrastają one gęsto łodyżkę. Fotosynteza u mchów przebiega w listkach.
Mchy nie wytwarzają kwiatów, owoców ani nasion. Latem na szczycie łodyg wyrastają nieulistnione pędy zakończone zarodnią w kształcie puszki, w której rozwijają się zarodniki. Po ich dojrzeniu zarodnia otwiera się, a zarodniki się rozsypują. Z zarodników wyrastają młode rośliny.
Zygota rozwija się na dnie rodni i dzięki kolejnym podziałom mitotycznym tworzy zarodek (miniaturkę sporofitu). Sporofit wrasta tzw. stopą w szczyt gametofitu żeńskiego. Korzystając z substancji pokarmowych gametofitu sporofit intensywnie rośnie tworząc setę zakończoną zarodnią.
Niedługo po tym znajdujące się w puszce komórki zarodnikotwórcze przechodzą podział mejotyczny, powstają z nich haploidalne zarodniki.
Kiedy zarodnia dojrzewa odpada czepek otwiera się puszka i zarodniki wysypują się. Jeśli zarodniki trafią na odpowiednie podłoże to kiełkują tworząc samożywny splątek. Ze splątków wyrastają odpowiedniej płci gametofity, które dojrzewają tworząc gametangia i cykl się powtarza.
Maja
Źródła http://www.poznajtatry.pl/?strona,doc,pol,glowna,1386,0,306,1,1386,ant.html
http://www.poznajtatry.pl/?strona,doc,pol,glowna,1386,0,306,1,1386,ant.html
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh2NiEjOx6LxVGGmflKMl2FWEbLXaLsToLpyzj6f0VXxYrutipfjk19NiqGyWtt1UeeLr9UXnse3tW0o6pncr-JKfeCTMELearfuBOveEEi5I3NbW5hn-i6yXLjeE1j1MMGrcP2Qt38LlVu/s1600/Andrzej+Czubaj+-+Biologia+PL-27.png
http://content.epodreczniki.pl/content/womi/96279/classic-980.png
https://www.epodreczniki.pl/reader/c/130053/v/latest/t/student-canon/m/ic1ZFjVE1r#ic1ZFjVE1r_d5e372
https://www.edukator.pl/Rozmnazanie-mchu-plonnika,2282.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz