Translate

piątek, 24 marca 2017

Krokusy

Na Polanie Chochołowskiej w Dolinie Chochołowskiej spod śniegu zaczęły wybijać się pierwsze krokusy. Na wysyp fioletowych kwiatów w Tatrach trzeba jeszcze chwilkę poczekać, jednak niecierpliwi już mogą doszukiwać się pojedynczych okazów. Kiedy i gdzie wybrać się na krokusy? "Powoli pokazują się pojedyncze okazy, jeśli warunki pogodowe nie ulegną zmianie „dywanu krokusów” można się spodziewać w przeciągu dwóch tygodni" - czytamy na stronie schroniska chocholowska.com.
Krokusy w Dolinie Chochołowskiej. Kiedy podziwiać krokusy w Tatrach? Kiedy i gdzie najlepiej jechać? Krokusy, to kwiaty, które pojawiają się tylko na wiosnę, ale też szybko przekwitają. Kiedy i gdzie wybrać się na krokusy? Najlepiej oczywiście w Tatry. Krokusy to jeden z symboli Doliny Chochołowskiej. Najlepszym miesiącem do ich podziwiania jest miesiąc kwiecień.
Podobny obrazPodziwiając te piękne kwiaty pamiętajmy, aby nie deptać krokusów. Te kwiaty zresztą, jak i każda inna roślinność na terenie parku, są pod ścisłą ochroną. Nie wolno ich zrywać ani niszczyć A jak wygląda Dolina Chochołowska w "krokusowym szczycie"? Poniżej zdjęcia z ubiegłego roku. Nic dziwnego, że z początkiem kwietnia do Doliny Chochołowskiej ciągną tłumy chcące zobaczyć "fioletowy dywan".

Każdego roku wspólnota leśna za biletami wpuszcza do doliny 230–250 tysięcy osób. Do tego dochodzą ci, którzy wchodzą za darmo, np. mieszkańcy okolicznych gmin, bo przy udostępnianiu doliny turystom przyjęto zasady obowiązujące w Tatrzańskim Parku Narodowym. Trudno więc nawet oszacować, ile osób odwiedza rocznie Dolinę Chochołowską. Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Ma powierzchnię ponad 35 kilometrów kwadratowych i ciągnie się na długości ok. 10 kilometrów. Administracyjnie leży na terenie Witowa, mimo że nazwę zawdzięcza położonemu kilkanaście kilometrów stąd Chochołowowi. Dolina leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale administrowana jest przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Prócz Witowa w jej skład wchodzą: Ciche, Czarny Dunajec, Chochołów, Dzianisz, Wróblówka, Podczerwone i Koniówka. Wspólnota gospodaruje na ponad 3 tys. ha lasów, także w Dolinie Lejowej. 
Maja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz