Translate

wtorek, 1 listopada 2016

Obieg dwutlenku węgla w środowisku

Znalezione obrazy dla zapytania Co2 w środowisku

Często słyszy się, że ilości CO2 emitowane przez ludzi są znikome w porównaniu z emisjami ze źródeł naturalnych. To prawda - ludzie emitują do atmosfery zaledwie 4% CO2 emitowanego ze źródeł naturalnych, takich jak ocean czy rośliny. Należy jednak zwrócić uwagę, że naturalne mechanizmy emisji i absorpcji są bardzo zrównoważone, a nasza wciąż rosnąca emisja dwutlenku węgla do atmosfery powoduje, że bez przerwy trafia do niej niezrównoważona nadwyżka.

Węgiel trafia to atmosfery na wiele różnych sposobów:
  1. Oddychanie roślin i zwierząt. Dająca im energię glukoza (i inne molekuły organiczne) rozpada się na  dwutlenek węgla i wodę.
  2. Rozpad szczątek roślinnych i zwierzęcych. Grzyby i bakterie rozkładają związki węgla i zmieniają je na dwutlenek węgla (o ile jest dostępny tlen) lub metan (jeśli brak jest dostępu do tlenu).
  3. Spalanie materii organicznej. Podczas spalania materiału organicznego w tlenie powstaje dwutlenek węgla. Może to być zarówno np. spalanie roślin, jak i spalanie ropy, węgla i gazu ziemnego (powstałych przed dziesiątkami milionów lat ze szczątków organicznych) lub biopaliw.
  4. Procesy chemiczne. Przykładowo podczas produkcji cementu wapień CaCO3 jest ogrzewany i powstaje tlenek wapnia CaO.
  5. Parowanie dwutlenku węgla z powierzchni wody.
  6. Erupcje wulkaniczne wyrzucające do atmosfery dwutlenek węgla.
Węgiel jest też absorbowany z atmosfery w wielu procesach:
  • Fotosynteza. Kiedy słońce świeci, rośliny przetwarzają dwutlenek węgla w węglowodany, przy okazji wyzwalając tlen. Proces ten jest znacząco szybszy dla młodych lasów szybko zwiększających swoją masę, niż dla lasów starych, o stabilnej masie węgla uwięzionego w roślinności.
  • Rozpuszczanie dwutlenku węgla w wodach oceanicznych. Proces najintensywniej przebiega w wodach zimnych, w których rozpuszczalność gazów wzrasta. Do tego zimne prądy oceaniczne transportują później znaczne ilości węgla do głębokich warstw oceanu.
  • Wietrzenie skał. Kwas węglowy reaguje ze zwietrzałymi skałami.
Maja
Źródła zdjęcie  http://www.biologiaichemia.republika.pl/obieg_wegla.jpg
tekst http://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/16/cykl-weglowy-w-przyrodzie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz