Translate

środa, 16 marca 2016

Dieta czy ćwiczenia? Co jest ważniejsze?

Cel? Zrzucenie zbędnych kilogramów. Metoda? No właśnie… Czy lepiej gonić na siłownię, ćwiczyć, pływać lub robić kolejne kilometry w trakcie joggingu, czy jednak wymienić kebab na sałatkę, a batonik na owoce?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obydwu rzeczy. Ale gdyby skupić się na jednym, najważniejszym, to powinniśmy wybrać dietę czy ćwiczenia? Gdyby brać pod uwagę samo wyobrażenie od zdrowym stylu życia i gubieniu nadwagi, musielibyśmy postawić raczej na aktywność fizyczną, ale... to 
„Trzeba przejść około 35 mil (ok. 56 km – przyp. AK), aby spalić 3500 kilokalorii. To mnóstwo chodzenia. Ale jeśli spojrzymy na jedzenie, w batoniku Snickers znajdziemy – powiedzmy – 500 kilokalorii (w rzeczywistości tyle mają mniej więcej dwa batony – przyp. AK). Dużo łatwiej nie zjeść nam batonika niż przejść 5 mil każdego dnia.”
Philip Stanforth, profesor Uniwersytetu w Teksasie, specjalista w zakresie… ćwiczeń fizycznych

Aktywność fizyczna wymaga sporego zaangażowania, aby nasze działania przyniosły spodziewany efekt. Natomiast ograniczenie wysokokalorycznych smakołyków jest relatywnie proste oraz daje szybsze efekty w postaci utraty kilogramów. Ćwiczenie pochłania całkiem sporo czasu. Jeśli korzystamy z siłowni to musimy się na nią jeszcze dostać, wrócić z niej i się odświeżyć. Często tak zainwestowane minuty sprawiają, że nie ma już kiedy… przygotować zdrową potrawę.
Aktywność fizyczna wymaga sporego zaangażowania, aby nasze działania przyniosły spodziewany efekt. Natomiast ograniczenie wysokokalorycznych smakołyków jest relatywnie proste oraz daje szybsze efekty w postaci utraty kilogramów. Ćwiczenie pochłania całkiem sporo czasu. Jeśli korzystamy z siłowni to musimy się na nią jeszcze dostać, wrócić z niej i się odświeżyć, a to przecież tylko otoczka dla rozgrzewki i właściwych ćwiczeń. Często tak zainwestowane minuty sprawiają, że nie ma już kiedy… przygotować zdrową potrawę.
Pamiętajmy jednak, że regularne ćwiczenia baaaaardzo się przydają. Według badań ludzie, którzy zrzucili wagę i utrzymali pożądane rezultaty zwykle zarówno lepiej się odżywiają jak i chętnie trenują. Wysiłek fizyczny poprawia nastrój, hamuje starzenie, pozwala łagodzić stres lub zwątpienie, zmniejsza prawdopodobieństwo występowania wielu chorób (w tym największych zabójców – układu krążenia).
Dlatego ćwiczmy i wylewajmy siódme poty. Pamiętajmy jednak, że utrata kilogramów zaczyna się raczej od aktywności w kuchni i na talerzu niż na rowerze lub przebieżce
źródło:polimaty.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz