Translate

niedziela, 12 listopada 2017

Podstawy systematyki

Systematyka jest nauką, która bada różnorodność organizmów, ich pokrewieństwo ewolucyjne oraz klasyfikację. Zajmuje się uporządkowaniem świata organizmów żywych, tak, aby w jak najbardziej wiarygodny sposób przedstawić ich rozwój rodowy, a więc filogenezę. Aby stworzyć rozwój filogenetyczny organizmu systematyka czerpie z wielu dziedzin nauki w tym pomocnych, a więc anatomii, embriologii, genetyce, ekologii i biochemii.

Taksonomia to dział systematyki, który zajmuję się zarówno teoretycznymi jak i praktycznymi zasadami klasyfikacji organizmów. Systemy klasyfikacyjne nieustannie zmieniają się i wraz z rozwojem poszczególnych dziedzin biologii są modyfikowane. Wiadomości, jakie można uzyskać dzięki systematyce organizmów są przydatne również w takich gałęziach wiedzy jak rolnictwo, leśnictwo czy farmacja
 Systemy klasyfikacji organizmów złożone są z jednostek systematycznym, którym przypisywane są odpowiednie obiekty biologiczne, a więc wszelkie organizmy. Jednostki systematyczne nieco różnią się w botanice i zoologii, ale najwyższą jednostką systematyczną zawsze jest królestwo. Dalej kolejno wymienia się: gromada, klasa, rząd, rodzina, rodzaj, gatunek, odmiana, forma. Jeśli chodzi o kolejne niższe rangą jednostki w zoologii to: typ, gromada, rząd, rodzina, gatunek, podgatunek. Często wyróżnia się również pośrednie jednostki taksonomiczne takie jak podgromada czy podtyp. Podstawowa jednostka systematyczna to gatunek. Gatunek to zbiór osobników wykazujących podobieństwo i swobodnie krzyżujących się i wydających potomstwo w warunkach naturalnych. Każdy organizm posiada ściśle określoną pozycję systematyczną w systemie klasyfikacji. Taksonem nazywamy każdy obiekt biologiczny, który zalicza się do jednostki systematycznej dowolnego poziomu np systematyka sosny zwyczajnej.
Znalezione obrazy dla zapytania systema naturae
Systematyka
Domena
eukarionty
Królestwo
rośliny
Podkrólestwo
naczyniowe
Gromada
nagonasienne
Klasa
iglaste
Rząd
sosnowce
Rodzina
sosnowate
Rodzaj
sosna
Gatunek
sosna zwyczajna
Nazwa systematyczna
Pinus sylvestris L.
Za ojca systematyki uważa się Karola Linneusza  szwedzkiego przyrodnika i lekarza, profesora Uniwersytetu w Uppsali. Jest on autorem dzieła Systema Naturae, w którym opisał podstawy stworzonego przez siebie systemu klasyfikacji organizmów oraz upowszechnił zasadę binominalnego (dwuimiennego) nazewnictwa biologicznego, a także klasyfikacji minerałów. Opisał około 7700 gatunków roślin i 4162 gatunki zwierząt (obecnie oznacza się je skrótem „L.” za nazwą łacińską taksonu). Stworzony przez niego system taksonomiczny, choć był sztuczny, stał się podwaliną współczesnej taksonomii.

Maja
Źródła http://www.biologia.net.pl/organizmy/systematyka-organizmow.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_zwyczajna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Linneusz#Systema_Naturae
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Systema_Naturae_cover.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz