Translate

niedziela, 9 kwietnia 2017

Pallad

Pallad to jeden z najbardziej szlachetnych metali na świecie. Od niedawna zdobywa coraz większą popularność jako surowiec do produkcji biżuterii i metal inwestycyjny. Słusznie?


Zastosowania palladu


Znalezione obrazy dla zapytania PalladW latach 90. i na początku XXI wieku pallad był kojarzony głównie z katalizatorami samochodowymi (na równi z platyną) lub z przemysłem chemicznym. Zarówno pallad metaliczny jak i jego związki mają olbrzymie znaczenie w katalizie to znaczy, że ułatwiają przeprowadzenie wielu reakcji chemicznych. Jeśli metal ten był stosowany przez złotników to głównie do produkcji tak zwanego "białego złota", ponieważ  ma zdolność niwelowania jego żółtej barwy, a przy tym cechuje go podobna "szlachetność". Złoża palladu są jednak dużo rzadsze niż platyny i złota (ale ponoć bardziej wydajne). Obecnie duże zasoby posiada jedynie RPA, USA, Rosja i Kanada. I tylko w tych krajach jest on wydobywany. Światowa produkcja to około 200 ton rocznie. Znaczącą jej część stanowi jednak recycling zużytych katalizatorów samochodowych.

Cena palladu metalicznego


Jeśli chodzi o ceny palladu to jest on dwukrotnie tańszy od platyny i złota, ale trzydziestokrotnie droższy od srebra. Jego cena oscyluje w okolicach 2000 złotych za uncję. To pozwala traktować go jako metal inwestycyjny. I owszem - na świecie coraz więcej ludzi wybiera pallad jako alternatywę wobec Au i Pt. W roku 2001 cena palladu na krótko przebiła nawet cenę platyny. Było to spowodowane zmniejszoną dostawą z Rosji, która wywołała panikę na rynku motoryzacyjnym, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Wygląd i właściwości


Pallad wykazuje typowe cechy metali. Jest srebrzystoszary, ciągliwy i kowalny. Wykazuje duży połysk. W temperaturze pokojowej jest bardzo mało reaktywny, więc świetnie nadaje się do wyrobu luksusowych przedmiotów. Z punktu naukowego najbardziej spektakularną właściwością palladu jest możliwość rozpuszczania wielkich ilości gazowego wodoru. W 1 objętości palladu można "rozpuścić" aż 900 objętości gazu. To tak jak by do jednego garnka z wodą wsypać 900 garnków cukru...
 Maja
Źródła  http://www.nezdeluxe.pl/2014/02/pallad.html
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/23/Palladium.jpg/240px-Palladium.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz