9 faktów na temat przemiany materii i chudnięcia
- Przemiana materii oznacza liczbę kalorii, które spalasz w czasie zwykłego dnia. Różni się u różnych ludzi, ale zwykle jest to od 1800 do 2800 kalorii dziennie. O podwyższonym metabolizmie decyduje tryb życia, rodzaj aktywności w ciągu dnia, ilość tkanki mięśniowej i czynniki genetyczne.
- Zawsze, przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu spalasz kalorie, nawet gdy nie robisz tego celowo. Spalasz je z różną intensywnością, w zależności od tego, co akurat robisz w danym momencie. Im bardziej angażujesz swoją masę mięśniową w to, co robisz, tym więcej spalasz kalorii.
- Utrata wagi następuje wtedy, gdy spalasz więcej kalorii, niż ich zjadasz. Ot i cała filozofia.
- Możesz myśleć, że kaloria to kaloria – nieważne czy wzięła się z twarożku, frytek czy lodów. Tak nie jest. Kalorie pochodzące z tłuszczów są tak naprawdę bardziej tuczące, bo organizm zużywa bardzo mało energii na przekształcenie ich we własną tkankę tłuszczową. Kiedy organizm przekształca węglowodany lub białka we własny tłuszcz, sam spala przy tym dużo kalorii. Tak więc jeśli chcesz zrzucić parę kilo, uważaj na to, skąd pochodzą kalorie, które zjadasz.
- Z wiekiem proces przemiany materii jest zwykle spowolniony.
- Aktywne osoby mają zwykle szybszy metabolizm i spalają więcej kalorii nie tylko w czasie ćwiczeń, ale też w czasie odpoczynku.
- Sam proces trawienia pochłania dużo kalorii. Omijając posiłki, nie dostarczasz organizmowi składników odżywczych. Odpowiedzią organizmu jest zwolnienie metabolizmu, które ma na celu oszczędzanie energii. Niewielkie posiłki składające się z zielonych warzyw, zbóż i chudego białka pomagają utrzymywać przemianę materii na najwyższych obrotach, a tkanka tłuszczowa jest spalana przy budowie mięśni.
- Osoba, która dużo waży spala więcej kalorii niż osoba szczupła ze względu na dodatkowy wysiłek potrzebny do poruszania się.
- Restrykcyjne, niskotłuszczowe diety mogą źle wpływać na metabolizm. Świetnym rozwiązaniem jest zbilansowany, umiarkowany plan żywieniowy, z dużą zawartością białek i dobrych tłuszczów (takich jak oliwa z oliwek), a niższą zawartością węglowodanów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz