Translate

poniedziałek, 21 grudnia 2015

Szczęście na cały rok

Dzień poprzedzający narodziny Jezusa nazwano Wigilią. Jest to czas modlitwy, oczekiwania i postu. W przeszłości chyba nigdzie nie odchodzono Wigilii tak uroczyście jak u nas. We wsiach dużą uwagę przywiązywano do tego, co w tym dniu się działo. Dlaczego? Wierzono bowiem, że jak minie Wigilia, taki będzie następny rok. Można było sobie zapewnić pomyślność lub ściągnąć na dom nieszczęście.
Na przykład, nie wolno było rąbać drewna, by nie bolała głowa, ani wbijać gwoździ,bo groziło to bólem zębów. 24 grudnia dzieci choć na chwilę powinny zajrzeć do zeszytów- to wróżyło dobre wyniki w nauce. Nie wolno było się kłócić, by nie sprowokować niezgody w rodzinie.Wszystko po to, by zapewnić sobie powodzenie w nowym roku...

Przy wigilijnym stole

Do dziś pielęgnujemy tradycje zasiadania do kolacji wigilijnej, wraz z ukazaniem się pierwszej gwiazdki na niebie. W przeszłości szczególnie dbano o to, by do stołu zasiadała parzysta liczba  osób. W czasie wieczerzy nie wolno było wstać przed końcem kolacji od stołu. Pod obrusem znajdowało się sianko(na pamiątkę narodzin Chrystusa) oraz pieniądze(by nigdy ich nie zabrakło).Biesiadnikom nie wolno było odłożyć łyżki zanim nie spróbowali wszystkich potraw, a tradycja dzielenia się opłatkiem to  pamiątka ostatniej wieczerzy.
źródło zdjęcia:http://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/945-tradycyjny-wyglad-wigilijnego-stolu.html
Maja

sobota, 19 grudnia 2015

Idą święta

1. Bawełna zamiast śniegu.
 W Argentynie prawie nigdy nie pada śnieg. Dla tego w czasie świąt drzewa ozdabia się kępkami bawełny które mają go przypominać.
2. Skandynawia.
W Szwecji Boże narodzenie nazywa się Jul.Już 13 grudnia w dniu św. Łucji piecze się tam szafranowe pieczywo. W wielu miejscach można zobaczyć figurki Julenisserów - ubranych na czerwono krasnali.
3. Rosja i Ukraina
Nasi wschodni sąsiedzi obchodzą Wigilię dopiero 6 stycznia. Tego dnia obowiązuje post. Podczas kolacji nie podaje się mięsa, tłuszczu ani mleka. Zebrani przy stole jedzą kutię, czli tradycyjną słodką potrawę  z miodem i bakaliami.
4. Kto roznosi prezenty?
 W Polsce prezenty roznosi Święty Mikołaj. W Niemczech i w Austrii Zajmuje się tym Santa Klaus, a w Skandynawii - Joulupukki. W Czechach i na Słowacji przychodzi do dzieci Jezusek, w Grecji - Święty Bazyli, w Hiszpanii i Argentynie - Trzej Królowie, a we Włoszech  - czarownica Befana.





Przygotowała Maja A.

niedziela, 13 grudnia 2015

Śmieci w liczbach


    http://ekosza.files.wordpress.com/2011/05/kawczyc584ski-tab-1.jpg
  1. Z aluminium z około 700 puszek można wyprodukować duży nowy rower. (Może właśnie twój powstał dzięki recyklingowi)
  2. Trudno w to uwierzyć ale nawet polarowe bluzy, czapki i szaliki można wyprodukować z odzyskanego plastiku. Do wyprodukowania jednej bluzy z polaru wystarczy 27 plastikowych butelek.
  3. Każdy polak dziecko i dorosły w ciągu roku wypija napoje z około 50 puszek. to prawie 1 kg. aluminium! Niestety powtórnie wykorzystuje się w Polsce tylko 41 na 100 wyprodukowanych puszek. To wciąż za mało. w Finlandii i Szwajcarii odzyskuje się ten cenny metal z 90 na 100 puszek.
  4. Oddając do recyklingu jedną szklaną butelkę oszczędzamy tyle energii, ile potrzeba do oświetlenia dużego pokoju przez 4 godziny.
  5. Makulaturę można przetwarzać aż 7 razy.
  6. Żeby wyprodukować tonę papieru trzeba ściąć aż 17 potężnych drzew. Produkując papier z makulatury oszczędza się ogromne powierzchnie lasów.
  7. W naszym kraju zużywamy rocznie 7 miliardów reklamówek foliowych, które prawie wcale nie są przetwarzane.
  8. Każdy człowiek wyrzuca ponad 1 kg. śmieci dziennie.
 Maja
  Zdjęcia wzięto z : http://green.radom.zdz.kielce.pl/epodrecznik/ucz/mod5/p41.htm
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT2aJjIue4DrRbMcr8t7rrY89UoONCh7MB52xJT_GhCpX1gVgT5fw

sobota, 12 grudnia 2015

10 sposobów na przyspieszenie metabolizmu


Odwodnieni Polacy


UNICEF

Świat staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. polityczne i społeczne niepokoje, ekstremalne zjawiska pogodowe i katastrofy naturalne, każdego roku powodują cierpienie milionów osób. UNICEF jest wszędzie tam, gdzie dzieci nas potrzebują. Poza doraźnym wsparciem humanistycznym pomagamy także społecznościom przygotować się do ewentualnej katastrofy, aby w przyszłości możliwie zminimalizować jej skutki. Każdego roku UNICEF niesie pomoc w ponad 250 sytuacjach kryzysowych na całym świecie. W czasie klęsk humanitarnych UNICEF dostarcza żywność terapeutyczną, a także zapewnia dostęp do wody pitnej. Prowadzi akcje szczepień oraz organizuje tymczasowe szkoły.
Maja

sobota, 5 grudnia 2015

Rurka życia.

Według danych ONZ ponad 1 mln ludzi na Ziemi nie ma dostępu do wody bezpiecznej dla zdrowia. Corocznie 3 mln ludzi umiera z powodu chorób związanych z brakiem wody lub jej złą jakością. Światowy kryzys wodny jest największą przeszkodą w rozwoju ubogich krajów. Woda skażona biologicznie może być przyczyną chorób, takich jak żółtaczka, cholera czy dur brzuszny.
Brak wody pitnejto problem występujący coraz powszechniej w wielu miejscach na świecie, dlatego projektuje się coraz doskonalsze i tańsze urządzenia do czyszczenia wody. Takim przykładem jest ,,rurka życia" ( w rurce następuje przefiltrowanie przepływającej przez nią wody, dzięki czemu nadaje się do picia ),stosowana tam, gdzie woda jest bardzo zanieczyszczona. Użyte w rurce filtry umożliwiają picie wody nawet z rzeki bez ryzyka zachorowania. wskaźnikiem czystości wody jest miano coli. Jest to najmniejsza objętość wody na która przypada jedna bakteria okrężnicy      (Escherichia coli ). Dla wody pitnej miano coli wynosi 10 centymetrów sześciennych- 50 centymetrów sześciennych , tzn., że w tej objętości wody nie może znajdować się więcej niż jedna bakteria z grupy coli. Bakterie coli mogą powodować ciężkie zatrucia u pojedynczych osób, a nawet całe epidemie.

Maja
Zdjęcie wzięto z : http://www.spidersweb.pl/2014/02/lifestraw-slomka-ktora-ratuje-zycie.html

czwartek, 3 grudnia 2015

Talerz zdrowego odżywienia

źródło: https://www.facebook.com/perfectdiet/

Ekologiczne ciekawostki


  • Każdy człowiek wyrzuca codziennie prawie 1 kilogram śmieci
  • Prawie całą zużytą świetlówkę można użyć do wyprodukowania nowej
  • W Polsce zużywamy rocznie 7 miliardów reklamówek
  •  Aby wyprodukować tonę papier trzeba ściąć aż 17 potężnych drzew. Dlatego makulatura jest tak cennym surowcem.
  •  Makulaturę można przetwarzać aż 7 razy
  • Oddając do recyklingu jedną szklaną butelkę, oszczędzamy  tyle energii, ile potrzeba do oświetlenia dużego pokoju przez 4 godziny
  •  Do wyprodukowania jednej bluzy z polaru wystarczy 27 plastikowych butelek 
  • niedziela, 29 listopada 2015

    Papryka - królowa warzyw.


    Papryka należy do dużej rodziny warzyw psiankowatych, czyli jest dość blisko spokrewniona z pomidorami i bakłażanami. Chociaż z Ameryki do Europy przywędrowała już pod koniec XV wieku, w wielu krajach jeszcze cztery wieki później uchodziła za roślinę jedynie ozdobną i w dodatku trującą. Wyjątek stanowiły Węgry - tam przyjęła się błyskawicznie, w najróżniejszych wersjach i formach, stając się podstawą lokalnej kuchni. Gulasz i leczo rozsławiły ją zresztą na cały świat.

    Współcześnie wiadomo, że bardzo ostra papryka nie jest wskazana dla osób z niektórymi chorobami układu pokarmowego (głównie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, przy chorobie refluksowej), gdyż może powodować jego dodatkowe podrażnienie. U zdrowych jednak, ale narzekających na zwolnioną przemianę materii, jest wskazana jako lekarstwo. Wyraźnie poprawia procesy trawienne, łagodzi wzdęcia i zaparcia.

    Maja
    Zdjęcie wzięto z :  http://salaterka.pl

    Cynamon

    Cynamon to przyprawa, której nie może zabraknąć w waszym jadłospisie podczas jesiennej pluchy. Oprócz pięknego zapachu i charakterystycznego smaku, cynamon posiada szereg właściwości, które powinniśmy docenić! Działanie przeciwzapalne, antybakteryjne,
    przeciwutleniające i antymiażdżycowe to zalety, które nie mogą być nam obojętne. Ponadto poprawa trawienia, obniżanie: ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu we krwi.
    źródło: https://www.facebook.com/econdimenta/

    sobota, 28 listopada 2015

    Chemia między nami ;-)

    Dlaczego Dymitr Mendelejew pozostawił wolne miejsca na swojej tablicy?
    Dymitr Mendelejew to twórca współczesnego układu okresowego pierwiastków. Na tablicy przedstawiającej układ pierwiastków umieścił znane sobie metale zgodnie z ich liczbą atomową i pozostawił wolne miejsca dla metali jeszcze nie odkrytych.
    Jak powstała nazwa tlenu?
    Tlen odkryli w 1774 roku Joseph Priestleu i Carl Scheele, Jego nazwa pochodzi od greckich słów ,,oxy" i ,,gnes'' , oznaczających ,,kwas'' lub ,,ostry'' i tworzenie czyli związek, który tworzy kwas. 
    W jaki sposób wodór może unosić przedmioty? 
    Atom wodoru ma masę atomową równą 1, a tlen ma masę wynoszącą 16, więc wodór jest znacznie lżejszy od powietrza. Balon wypełniony gazowym wodorem będzie się wzbijał w górę w powietrzu.
    Dla czego lód wrzucony do soli powoduje poparzenia?
    Lód zanurzony w soli może osiągnąć tak niską temperaturę, że spowoduje odmrożenie skóry, którego skutki są takie same jak poparzenia ( zaczerwienienie skóry i ból ). Jak przy innych poparzeniach, poparzenie lodem może być bolesne.

    Maja
    Wykonano na podstawie książki ,,200 pytań i odpowiedzi! Świat nauki" wydawnictwa MARTEL
    Zdjęcie wzięto ze strony http://natablicy.pl

    niedziela, 22 listopada 2015

    Co można znależć w lesie?

    Co robi organista w lesie?
    Organista - jeleń, byk, który pierwszy zaczyna ryczeń wieczorem na rykowisku w okresie godowym.
    Czy w lesie mogą być świece? 
    Oczywiście, że tak. Świecami nazywamy oczy zwierzyny płowej, żubra, dzika, muflona, kozicy.
    Czy dzik ma fajkę?
    Ma nawet dwie. Fajki to zagięte do góry kły dzika w górnej szczęce; wraz z kłami w dolnej szczęce, tzw. szablami stanowią cenne trofeum myśliwskie.
    Co ma wspólnego gąsienica z lusterkiem?
    Niektóre gąsienice m.in.brudnicy mniszki lub nieparki skupiają się na korze drzewa gdzie przebywają kilka dni po wylęgu z jaj, zanim powędrują ku koronie drzewa na żerowanie. Takie ich skupiska nazywamy lusterkiem.
    Czym jest pierśnica?
    Jest to średnica drzewa stojącego na pniu, mierzona na wysokości piersi - 1,3 metra nad ziemią.
    Czy tylko malarze mają pędzelki?
    Nie trzeba być artystą by posiadać pędzle. Wiewiórki i rysie również je mają. Oczywiście nie służą im do malowania, są to kępki długich włosów na końcach ich uszu.
    Nie każdy twardziel ma jest muskularny i odważny.
    Tą nazwą określamy również wewnętrzną część drewna, znajdująca się między bielem a rdzeniem, złożona z komórek martwych, nie biorąca udziału w przewodzeniu wody; pełni funkcję wyłącznie mechaniczną, jest bowiem przesycona substancjami twardzielowymi ( żywicami ), zwiększającymi jej trwałość.
    Maja

    Kawa - dobra czy zła?

    Przez lata kawa była obwiniana o to, że powoduje odwodnienie, choroby serca, wrzody żołądka, arytmię, a nawet o to, że uzależnia. Dlatego była zarezerwowana tylko dla dorosłych. Dziś już wiemy, że picie kawy jest znacznie bezpieczniejsze niż sądzono.

    1. Właśnie zbliżają się egzaminy i wypijasz hektolitry kawy, żeby szybciej się uczyć? To się może nie udać. Kawa nie jest cudownym lekiem na poprawienie IQ.
    Ale jeśli uczyłeś się w nocy, spałeś dwie godzinki i została Ci godzina do wejścia na salę, kawa jest dobrym rozwiązaniem. Jak wykazały badania uczonych z Bristol University, kofeina pomaga przywrócić normalne funkcjonowanie mózgu, gdy jesteś zmęczony i Twój naczelny organ działa wolniej niż zwykle.
    Uwaga! Ożywcze działanie kawy trwa od 15 minut do godziny.

    2. Kawa ma lekkie działanie moczopędne, ale wpajane nam od lat przekonanie, że kofeina działa jak silny diuretyk, jest mocno przesadzone.
    Opublikowana w „The International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism”analiza 10 wcześniejszych badań dotyczących wpływu kofeiny na gospodarkę wodną organizmu wykazała, że działanie moczopędne kawy jest z grubsza takie samo, jak... wody.
    Inne badanie wykazało zaś, że wypicie niewielkich ilości kawy przed wysiłkiem fizycznym nie tylko nie odwadnia, ale również zwiększa wydolność.

     3. Po sporzyciu przekraczającym 0.5 mg mogą wystąpić następujące objawy:
    • Pobudzenie ruchowe 
    • spadek nastroju
    • rozkojarzenie 
    • przyspieszone bicie serca
    • drgawki
    • kłopoty z oddychaniem
    Uwaga!!!
    • Po wypiciu 7 filiżanek dziennie można mieć halucynacje wzrokowe słuchowe.
    • U 19% kobiet picie kawy zwiększa ryzyko nietrzymania moczu w późniejszym wieku.

      Kofeina może być też niebezpieczna. Dlatego nie należy przesadzać z jej ilością. Dobowa dawka kofeiny dla zdrowej dorosłej osoby nie powinna przekroczyć 600 mg. Zbyt duże jej dawki mogą obciążać wątrobę i żołądek oraz negatywnie wpływać na samopoczucie, pamięć i koncentrację. W skrajnych przypadkach nadmierne spożycie może wywołać porażenie układu nerwowego, drgawki, a nawet śmierć. Przyjmuje się, że śmiertelna dawka ustalana jest według przelicznika 150 mg kofeiny na 1 kg masy ciała (ok. 80 filiżanek dziennie dla zdrowego człowieka, bez nadwagi). Bezpieczna dawka to 600 mg dziennie, czyli około 5 filiżanek.  
    Przy spożyciu przekraczającym 0,5 grama mogą pojawić się objawy przedawkowania:
    • pobudzenie ruchowe
    • spadek nastroju
    • rozkojarzenie
    • przyspieszone bicie serca
    • drgawki
    • kłopoty z oddychaniem
    Uwaga!
    • po wypiciu 7 filiżanek kawy dziennie można mieć halucynacje wzrokowe lub słuchowe
    • u 19 proc. kobiet nadużywanie kawy zwiększa ryzyko nietrzymania moczu w późniejszym wieku.


    sobota, 21 listopada 2015

    Sól

    Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienna spożywana dawka soli powinna wynosić do 5 g, czyli jednej płaskiej łyżeczki. Tymczasem Polacy spożywają jej dwa, a nawet trzy razy więcej. Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie. Nadmiar soli powoduje nadciśnienie, opuchnięcia, zwiększa ryzyko udaru, chorób nerek a także osteoporozy.
    Ograniczenie spożycia soli niestety nie jest takie łatwe. Oprócz soli, której używasz świadomie jest jeszcze sól ukryta przede wszystkim w żywności przetworzonej a także w wędlinach, serach, rybach a nawet w chlebie. Zamiast soli, można jednak użyć wielu przypraw które nadadzą daniu smak.
    źródło zdjęcia:http://www.greenharmony.pl/314-szkodliwa-sol-kuchenna

    niedziela, 15 listopada 2015

    Co kryje jaskinia?

    Największa jaskinia na świecie:
    Rekordzistą w tej kategorii jest sala Sarawak w Parku Narodowym w Gunung Mulu, w malezyjskim regionie Sarawak na wyspie Borneo. Ma ona 700 metrów długości, 315 metrów szerokości i 80 metrów wysokości.
    Najwyższa kolumna w jaskini:
    Jedną z najwyższych na świecie kolumn powstałych poprzez połączenie się stalaktytu ze stalagmitem znajduje się w hiszpańskiej jaskini Nerja. Ma 32 metry wysokości
    Czy w jaskini mogą być jajka sadzone?
    Oczywiście, że tak. Minerały mogą tworzyć formacje we wszystkich kształtach i kolorach. W jaskini Luray w amerykańskim stanie Wirginia znajdują się dwie formacje skalne, które wyglądają dokładnie jak sadzone jajka!
    Maja

    sobota, 14 listopada 2015

    Najgłośniejsze hau, hau ...


    Charlie, ośmioletni Golden retriever z Australii jest głośniejszy niż startujący odrzutowiec czy młot pneumatyczny. to zadziwiające, ale jego szczekanie poziomem decybeli dorównuje dźwiękom na koncercie rockowym czy hucie. Właścicielka psiaka twierdzi, Że wydawał on już tak donośne dźwięki w pierwszym rokiem życia. Teraz robi to na wyraźną komendę i choć ,,daje głos" rzadko, to i tak słyszą go wszyscy sąsiedzi. Charlie niedawno został rekordzistą i wpisano go do światowej księgi rekordów Guinnessa. Wynik jaki osiągnął to 113,1 decybeli. Poprzedni rekord należał do owczarka niemieckiego z Wielkiej Brytanii i wynosił 108 decybeli.Ciekawe jak długo Charlie będzie królem najgłośniejszego ,,hau, hau"
    Maja

    piątek, 13 listopada 2015

    Łaskotki

    Lekkie dotknięcia, np. przez pióra, pająki, owady lub innych ludzi, pobudzają delikatne zakończenia nerwowe w skórze, wysyłające impulsy do kory czuciowej w mózgu. Niektóre obszary są bardziej łaskotliwe, na przykład stopy, co może wskazywać, że to mechanizm obronny przed nieoczekiwanymi drapieżnikami. To właśnie nieoczekiwany charakter tego bodźca sprawia, że można Cię połaskotać. Mimo, że możesz wywołać u siebie gęsią skórkę przez lekkie łaskotanie, nie możesz sam doprowadzić się do śmiechu.
                                      Pan Łaskotek
    źródło zdjęcia:http://www.strefarodzinnejzabawy.pl/gry-i-zabawy/pan-laskotek

    Czas na zmianę!


    • Ponad 3 miliony ton jedzenia wyrzuconego rocznie
    • 815 milionów ludzi cierpiących z powodu głodu i niedożywienia
    • Miliony kilowatogodzin energii  zmarnowanej w procesie produkcyjnym na niewykorzystaną żywność
    ZMIEŃ TO!
    Każda pomoc się liczy! Chociażby najmniejsza zmiana w Twoim życiu może przyczynić się do poprawy sytuacji na świecie.Już dziś przestańmy wyrzucać jedzenie do śmieci, kupujmy mniej i rozsądniej!

    poniedziałek, 9 listopada 2015

    Światowy Dzień Rekordów

    Dnie 12 listopada przypada światowy dzień rekordów. Wiele osób zapomina, że rekordy nie są pobijane tylko przez sportowców. Dlatego wymienimy kilku rekordzistów ze świata roślin i zwierząt.
    1.Największa kłamczucha.
    Samica północnoamerykańskiego świetlika kłamie- wysyła sygnał świetlny świetlikowi innego rodzaju,  a kiedy samiec się zbliża - zjada go.
    2. Największy krzykacz.
    Najgłośniejszym owadem na świecie jest cykada. Słychać ją w promieniu ponad 500 metrów - to mniej więcej długość pięciu boisk piłkarskich!
    3. Gad kieszonkowy
    Najmniejszym gadem na świecie jest maleńki gekon z Zachodnich Indii. Mierzy on 3,5 centymetrów, od czubka nosa po koniec ogonka. Zmieścił by się w pudełku zapałek, zostawiając jeszcze trochę  wolnego miejsca.
    4. Zwinni akrobaci.
    Kolibry to jedyne ptaki, które potrafią fruwać do tyłu. Mogą także fruwać do przodu na boki i do góry nogami.
    5. Najlepiej osadzony w ziemi.
    Korzenie dzikiego figowca z Afryki Południowej sięgają 120 metrów w głąb ziemi. Gdyby postawić to drzewo na dachu czterdziestopiętrowego wieżowca, jego korzenie dotykałyby gruntu.
    6. Karminowa czerwień ust.
    Angielska nazwa tej rośliny brzmi ,,gorące usta" - i nic dziwnego! Czerwone jak szminka liście bez wątpienia przyciągają wielu gości do maleńkiego kwiatka.
    7. Ptak, oczko w głowie.
    W tropikach żyją ptaki mniejsze nawet od motyli, prawdopodobnie najmniejszy z nich jest koliberek hawański. Jest tak mały jak oko strusia i mógłby usiąść na czubku ołówka.


    Maja
    Zachęcamy do pozostawiania miłych :-) komentarzy!

    niedziela, 8 listopada 2015

    Wycieczka czy lekcja?


     Dnia 6 listopada cała nasza klasa przyrodnicza ( 1bg ) uczestniczyła w warsztatach biologicznych i fizycznych. Tematem zajęć biologicznych była fotosynteza, pracowaliśmy na glonach i liściach różnych roślin. Oddzielaliśmy chlorofil od innych barwników fotosyntetyzujących oraz badaliśmy wpływ różnych rodzai światła na przebieg procesu fotosyntezy. Po zakończeniu zajęć wszyscy byli bardzo zadowoleni, myślę, że nieprędko zapomnimy te warsztaty.

     Mamy dla was kilka zdjęć z wycieczki













    czwartek, 5 listopada 2015

    Ciekawostki o ludzkim ciele

    1) Człowiek średnio mruga około 20 razy na 60 sekund, czyli gdy zsumuje się wszystkie mrugnięcia, w ciemności spędzamy ponad godzinę dziennie! Mózg na szczęście tak przetwarza informacje, że wypełnia przerwy zajmowane przez mrugnięcia.

    2) W momencie narodzin człowiek posiada już wszystkie komórki mózgowe, ale jego mózg rozwija się w pełni aż przez około 20 lat


    3) Człowiek cały czas widzi swój nos, ale mózg ignoruje go

     4) Tak jak odciski palców każdy z nas ma inny odcisk języka

    5) Gęsia skórka jest pozostałością ewolucyjną po naszych przodkach i służyła nam do stroszenia włosów i ochrony przed zimnem, gdy mieliśmy ich więcej

    6) Komórki ludzkiego mózgu mogą pomieścić 5 razy tyle co Encyklopedia
    źródło zdjęcia: http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/sylwetka-cz%C5%82owieka


    niedziela, 1 listopada 2015

    Mózg - niezwykły mechanizm

    1 Dlaczego nasz mózg jest pofałdowany?Przy narodzinach nasz mózg jest o wiele gładszy. Powoli, w miarę zdobywania nowych doświadczeń, rozwija się. Problem w tym, że nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć. Marszczy się więc jak bibułka, aby pomieścić jak najwięcej informacji.

    2 Dlaczego po wypiciu alkoholu trudno jest iść prosto?
     Ponieważ działonie alkoholu uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie móżdżkowi - części mózgu odpowiedzialnej za poruszanie się i równowagę.

    3 Dlaczego geniusze są zawsze przedstawiani z dużą czaszką?
    Rzeczywiście uważa się, że niektórzy mają większy mózg niż przeciętnie. Jednak naukowcy są pewni tego, że wielkość czaszki nie ma nic wspólnego z inteligencją.

    4 Dlaczego dorośli mówią ,, rusz szarymi komórkami ", gdy chcemy rozwiązać problem?
     Mózg jest miękką masą, której powierzchnia jest uformowana z szarej substancji podobnej do miękkiej  poduszki i nazywanej korą mózgową. To dzięki niej możemy myśleć.

    5 Czym są impulsy mózgowe?
    Są to wiadomości pomiędzy mózgiem a resztą ciała biegnące nerwami z prędkością prawie 400 km/h.

    Maja
    Zdjęcie wzięto z : http://www.trampolina-dzieci.pl/oferta/psychomotoryka/

    sobota, 31 października 2015

    Sen i koszmar ?


    Podczas snu ciało funkcjonuje w innym rytmie - odpoczywa, regeneruje się i nabiera sił.
    Sen umożliwia rozwój mózgowi i tworzenie się pamięci oraz pozwala odzyskać energię. Gdy powieki stają się ciężkie i zaczynasz ziewać, znaczy to, że pora iść spać. W czasie snu miewasz marzenia senne - powstają one na podstawie Twoich wspomnień oraz przeżyć z danego dnia. Po obudzeniu się nie zawsze je pamiętasz.
    Koszmary nocne zazwyczaj swoją treścią nie nawiązują do codziennego życia i związanych z nim problemów. Jednak mają wpływ na nasze emocje i samopoczucie. Pięć najczęściej trapiących nas koszmarów podczas snu, to: spadanie z wysokości, udział w pogoni, bycie sparaliżowanym, spóźnienie na bardzo ważne spotkanie, śmierć ukochanej osoby.
    Czasami wrażenia są tak mocne, że mogą obudzić śniącego.
    Maja
    zdjęcie wzięto z:http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/maluch/sen-w-nowym-miejscu

    piątek, 30 października 2015

    Człowiek w liczbach cz.2

    1) Ciało posiada około 600 mięśni, ale to i tak mniej niż ilość, którą ma gąsienica.
    2) Aby móc się uśmiechnąć potrzeba 15 z nich. Jednak do zmarszczenia brwi i wrogiego wyrazu twarzy potrzeba ich  43 
    3) Przeciętnie w ciągu dnia człowiek pobierze do płuc 10 tysięcy litrów powietrza. Przez 75 lat wciągnie około 285 milionów litrów.
    4) W ciągu dnia wypoci średnio 800 ml wody. Maksymalnie może wypocić 18 litrów.
    5) W ciągu życia wyprodukuje tyle śliny, że można by nią napełnić dwa baseny.
    6) Więcej kalorii spali podczas snu niż siedząc przed telewizorem.
    7) W nerkach jest około 50 kilometrów nefronów, zaś całkowity obszar powierzchni wewnętrznej nerek wynosi 20 metrów kwadratowych.
    8) Powierzchnia płuc jest równa powierzchni kortu do tenisa.
    9) Siatkówka oka posiada 127 milinów komórek.
    10) Możesz postrzegać ponad 7 milionów różnych kolorów.
    11) Kobiety zwykle mrugają dwa razy częściej niż mężczyźni.
    12) Każdego dnia serce zabije około 100 tysięcy razy lub patrząc inaczej – 30 milionów razy w ciągu roku.
    13) Człowiek może mieć od 100 do 150 tysięcy włosów na głowie. Ich liczba zależy od ich koloru.
    14) Zdrowe włosy rosną około 1 cm na miesiąc.
    źródło:http://michaelives.pl/czlowiek-w-liczbach-37-niesamowitych-faktow/

    czwartek, 29 października 2015

    Człowiek w liczbach cz.1

    1) Człowiek ma w sobie przeciętnie 100 trylionów żywych komórek.
    3) Naliczono ponad 200 rodzajów typów takich komórek.
    4) W jednej sekundzie 50 milionów z nich ginie, by kolejne tyle mogło się narodzić.
    5) Pamiętaj, że w 5-6 litrach krwi będzie 25 trylionów czerwonych krwinek. Każda z nich przeżyje przeciętnie 120 dni. Tak, więc gdybyś chciał je ułożyć jedna na drugiej i zmierzyć ich długość, musiałbyś przemieścić się na odległość 60 tysięcy kilometrów.
    6) Dziennie krew przemierzy drogę o długości prawie 100 tysięcy kilometrów. W każdej minucie przepłynie ona przez organizm trzy razy.
    7) W takim organizmie można wyróżnić też 40 miliardów leukocytów i 30 miliardów komórek nerwowych.
    8) DNA w jednej komórce osiąga długość 2 metrów.
    9) Skóra waży nieco ponad 11 kilogramów.
    10) Przeciętnie, co 20 dni odnawia się naskórek.
    11) Na nim żyje więcej małych organizmów niż ludzi na powierzchni tej planety.
    12) Podobnie jest z jamą ustną – jest tam więcej bakterii niż żyje ludzi na terenie USA.
    13) Długość włókien nerwowych w skórze wynosi 80 km.
    14) Impuls nerwowy pędzi z szybkością 400 kilometrów na godzinę. To szybciej niż auta jeżdżące w profesjonalnych wyścigach.
    Źródło;http://michaelives.pl/czlowiek-w-liczbach-37-niesamowitych-faktow/                                                    http://www.focus.pl/czlowiek/daniel-tammet-geniusz-opowiada-o-chorobie-aspergera-7963

    niedziela, 25 października 2015

    Jesienna Surówka

    (Do umieszczenia tego wierszyka, zainspirowała nas moja młodsza siostra- Karolina)

    Jesienna surówka
    Samo zdrowie
    (przepis doskonały
    dla dużych i małych)

    Pokrój kapustę na kawałeczki
    i pokrojoną włóż do miseczki.

    Umyj ogórek, obierz dokładnie
    po czym w kosteczkę pokrój go zgrabnie.

    Marchewkę umyj, obierz ze skórki,
    zetrzyj na tarce na drobne wiórki.

    Rozłup orzechy, wyrzuć łupiny,
    a środek pokrusz w małe drobiny.

    Umyj natkę pokrój drobniutko,
     w jedną surówkę połącz wszyściutko

    i całość razem mieszaj chwileczkę,
    dodając miodu jedną łyżeczkę.

    Potem surówkę odstaw na boczek.
    Gdy puści pełen witamin soczek,                                             Zdjęcie zostało wzięte z:
    wygodnie sobie przy stole siadaj                                                       blogozwierzetach.pl
    i ,,Samo zdrowie'' łyżką zajadaj.
               
    autor : Małgorzata Strzałkowska

    Maja

    sobota, 24 października 2015

    29 Października

     Jedna na sześć osób dozna udaru mózgu w jakimś momencie życia!!! 
    (Brzmi zatrważająco............ prawda?) 
    Co 6 sekund ktoś na świecie umiera z tego powodu. Tymczasem, większości udarów można w ogóle uniknąć - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który obchodzimy 29 października. Ta choroba w dużym stopniu dotyczy również Polaków. - średnio co 8 minut dochodzi w Polsce do udaru mózgu.
     Udar jest uważany za trzecią przyczynę zgonów ludzi na świecie, po chorobach serca i nowotworach. Jest też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia. 
     Poza tym, stanowi ogromny problem ekonomiczny, bo generuje duże koszty leczenia i opieki nad pacjentami.
    Istotną przyczyną udaru mózgu zarówno niedokrwiennego jak i krwotocznego jest nadciśnienie tętnicze   i miażdżyca, choroby cywilizacyjne, które w swoim przebiegu powodują między innymi zwężenie tętnic dostarczających krew i zaopatrujących mózg . Szacuje się, że za 1/3 udarów mózgu odpowiadają  również choroby serca, zwłaszcza migotanie przedsionków zwiększające 5-krotnie ryzyko zachorowania na udar mózgu.Dodatkowe zagrożenie stwarzają: nieprawidłowe stężenia lipidów (w tym cholesterolu), cukrzyca, nadwaga, mała aktywność fizyczna oraz palenie papierosów.
    Warto zwrócić uwagę, że często u jednej osoby występuje kilka niekorzystnych czynników, których współdziałanie może doprowadzić do wystąpienia tej ciężkiej choroby.
                                        źródło zdjęcia to: http://zdrowa-rodzina.blogspot.com
    Maja

    czwartek, 22 października 2015

    Marchewka

    Jesienią i zimą wachlarz warzyw i owoców jest dość ograniczony, ale nie całkowicie. Na naszych stołach powinny znaleźć się takie warzywa, jak marchew, seler, pietruszka, por, burak, brukselka czy kapusty. Marchew zwyczajna jest produktem o potwierdzonym licznymi badaniami działaniu przeciwnowotworowym. Właściwości przeciwnowotworowe marchwi wynikają między innymi z obecności w jej korzeniu przeciwutleniaczy – poliacetylenów.
    Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/perfectdiet

    niedziela, 18 października 2015

    Owoce

    Owoce, pomimo tego, że również zawierają cukry, nie tuczą tak jak inne produkty. Nie mniej jednak, w ich spożyciu również należy zachować zdrowy rozsądek. 
    Oprócz cukrów prostych, owoce zawierają dodatkowo błonnik pokarmowy, składniki mineralne i witaminy, więc mogą być polecane do spożywania jako zastępstwo słodyczy. Dodatkowo posiadają tzw. „niską gęstość energetyczną”, co oznacza, że są jednocześnie duże objętościowo i niskokaloryczne, bo większość owoców zawiera nie więcej niż 50 kcal w 100 gramach i jest to ilość porównywalna z kalorycznością ważącego jedynie 10 gramów ciasteczka czy herbatnika.
    Źródło zdjęcia: http://polki.pl/we-dwoje/jak;jesc;owoce,artykul,28041.html                                          
    Źródło tekstu: https://www.facebook.com/perfectdiet

    Wycieczka do Centrum Kopernika

    W środę 14.10.2015r. byliśmy z naszą klasą oraz 2A liceum na wycieczce w Centrum Nauki Kopernik. Zaczęliśmy od spaceru po jesiennych ogrodach na dachu. Następnie udaliśmy się do planetarium na seans pt.: "Powrót na księżyc" opowiadającym o konkursie Google Lunar X-prize. Podczas pokazu mogliśmy przyjrzeć się Księżycowi i startującym w konkursie drużynom. Później zwiedziliśmy wystawy. Na koniec poszliśmy na spektakl pt: "Teatr wysokich napięć" gdzie dowiedzieliśmy się wielu nowych, ciekawych rzeczy na temat prądu elektrycznego. Wycieczka była bardzo udana :-) Oto parę zdjęć :-)










    sobota, 3 października 2015

    Witamy ponownie

    Cześć! Tu znowu Maja i Julka. Witam na naszym nowym blogu, który jest kontynuacją Zielonej strony (ziellonastrona.blogspot.com).  Mimo że zmieniamy bloga, nasze posty będą równie ciekawie ;-) Blog będzie prowadzony pod czujnym okien  pani Joanny Rogali, naszej nauczycielki biologii. Pojawi się również parę postów w języku  angielskim. Głównymi tematami będą: biologia, ekologia i zdrowie. Pojawi się również parę słów na różne inne tematy. Będziemy też pisać o przyrodniczym życiu naszej szkoły.  Zapraszamy do czytania i komentowania naszych postów :-)