Translate

sobota, 30 września 2017

Nowe organella w komórkach roślinnych

Znalezione obrazy dla zapytania organella komórkoweBudowa komórki roślinnej już dawno przestała być dla naukowców tajemnicą. Tak się przynajmniej wydawało, gdyż właśnie odkryto wewnątrz niej nieznaną dotąd strukturę. Jak to możliwe, że wcześniej została przeoczona?

Wszystkie żywe istoty zbudowane są z komórek - począwszy od jednokomórkowych ameb, aż po olbrzymie sekwoje. Mimo że komórki mogą wyspecjalizować się do pełnienia określonych funkcji w organizmie, w obrębie każdej z nich zachodzą podobne reakcje. Są one możliwe dzięki wewnętrznym strukturom komórek, zwanym organellami. Należą do nich na przykład: chloroplasty przeprowadzają fotosyntezę, mitochondria odpowiadają za oddychanie komórkowe, a rybosomy są niezbędne do syntezy białek. Naukowcy od dziesiątek lat badają te organella, ale - jak się teraz okazuje - prawie przeoczyli niektóre z nich. Biolodzy odkryli właśnie, gdzie w roślinach powstają taniny - substancje chemiczne wykorzystywane przez rośliny do ochrony. Okazuje się, że ich źródłem jest nieznane dotąd organellum, obecne w komórkach większości roślin lądowych.

- Kiedy po raz pierwszy udało nam się wyizolować tanosomy (tak nazwano nieznane dotychczas obiekty), pomyliliśmy je z chloroplastami i odrzuciliśmy, jako nieważne dla naszych badań. Po kilku próbach okazało się jednak, że są to odrębne struktury i że chloroplasty najprawdopodobniej nie są jedynymi zielonymi ciałkami w komórkach roślinnych - mówi dr Genevieve Conejero z Narodowego Instytutu Badań Rolniczych we Francji (INRA), kierowniczka międzynarodowego zespołu, który dokonał odkrycia.

Do tej pory wiedziano jedynie, że taniny magazynowane są przez komórki w wakuolach (dużych zbiornikach wody oraz różnych toksycznych dla żywej komórki substancji, których nie może ona wydalić na zewnątrz), ale nikt nie wiedział, jak się tam znalazły.

- Taniny pełnią w komórkach ważne funkcje ochronne. Chronią zarówno przed roślinożercami, patogenami, jak i promieniowaniem UV. Nadają roślinie ostry, cierpki posmak, który odstrasza wrogów oraz zabarwiają ją na ciemniejszy kolor, przez co zatrzymują szkodliwe promienie - wyjaśnia dr Conejero.

Przez człowieka taniny wykorzystywane są do wyprawiania skór zwierzęcych, do produkcji barwników, jako zaprawa w farbiarstwie oraz jako środek ściągający i przeciwzapalny w medycynie. Ważną rolę pełnią też w przemyśle winiarskim i herbacianym - to one nadają herbacie i winu charakterystyczną cierpkość.

Odkrycie naukowców ich samych zaskoczyło na tyle, że wielokrotnie sprawdzali poprawność swoich wyników.

- Aby z całą pewnością potwierdzić otrzymane wnioski i zaproponować światu rewolucyjny model budowy komórki roślinnej, potrzebowaliśmy multidyscyplinarnego podejścia, łączącego kilkanaście różnych technik mikroskopowych i biochemicznych - opowiada Conejero.

Jak zauważają autorzy pracy, "nie co dzień zdarza się, że odkrywamy nowe organella w komórkach". "Ten przypadek pokazuje, że tak z pozoru dobrze poznane, przebadane i powszechnie występujące struktury, jakimi są żywe komórki, mogą nas jeszcze mocno zaskoczyć" - podsumowują.

Artykuł pt. „The tannosome is an organelle forming condensed tannins in the chlorophyllous organs of Tracheophyta” ukazał się na łamach pisma „Annals of Botany”.

Maja
Źródła  http://odkrywcy.pl/kat,1037759,title,Nowe-organella-w-komorkach-roslinnych,wid,15988712,wiadomosc.html?smg4sticaid=619f62
http://odkrywcy.pl/kat,1037759,title,Nowe-organella-w-komorkach-roslinnych,wid,15988712,wiadomosc.html?_ticrsn=5&smg4sticaid=619f63

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz