Translate

niedziela, 4 grudnia 2016

Testy na alergię

 Objawy alergii mogą być mylone z objawami innych chorób, gdyż są niespecyficzne i czasami ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, co dolega choremu. Kiedy zaczynamy podejrzewać uczulenie, warto przygotować się do badań w kierunku alergii, które zleci lekarz, aby określić jakie alergeny są odpowiedzialne za objawy nietolerancji. Specjalista pokieruje nas w odpowiednie miejsce, gdzie rzetelnie zostaną wykonane testy, których wyniki porównane z dokładnym wywiadem pozwolą postawić diagnozę. Niektóre alergie są bardzo trudne do wykrycia, a objawy, szczególnie zaostrzenie schorzeń atopowych mogą powstawać w wyniku tzw. alergii krzyżowych, czyli wywoływanych wyłącznie w wyniku jednoczesnego działania przynajmniej dwóch alergenów. W takich sytuacjach jedynie doświadczony lekarz alergolog będzie potrafił nam pomóc.
Testów jest wiele, a stosowanie ich uwarunkowane jest rodzajem podejrzewanej alergii. Wstępne obserwacje, jakie przekazujemy lekarzowi w wywiadzie, ułatwiają dobór odpowiednich testów alergologicznych.


Znalezione obrazy dla zapytania testy na alergieTesty alergiczne skórne polegają na podaniu roztworu alergenu na nakłuty wcześniej naskórek pacjenta oraz ocenie reakcji organizmu po upływie 15-20 min. W przypadku wyniku dodatniego na naskórku pojawia się bąbel (≥3 mm), a jego średnica jest podawana jako wynik testu. Przy przeprowadzaniu testów skórnych pacjent musi fizycznie zetknąć się z alergenem aby sprawdzić czy jest na niego uczulony, przy nasilonej alergii może wywołać to nawet reakcje ogólnoustrojowe (np. wstrząs).Wśród nich można wyróżnić:
  • scratch-test (test scaryfikacyjny) polegający na podrażnieniu skóry badanego i naniesieniu w to miejsce specjalnego płynnego ekstraktu zawierającego konkretny alergen,
  • test punktowy,w którym ekstrakt z alergenem zakraplany jest na skórę, po czym miejsce to jest nakłuwane igłą,
  • test śródskórny, który polega na wstrzyknięciu osobie badanej słabego roztworu ekstraktu bezpośrednio pod skórę.
Testy alergiczne z krwi (testy serologiczne).  Polegają one na ocenie obecności we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE – to one są głównym winowajcą typowych objawów alergicznych. Do badania wykorzystuje się surowicę bądź osocze pacjenta, które następnie inkubuje się z paskami testowymi na których umieszczone są ekstrakty alergenowe. W przypadku pozytywnej reakcji, świadczącej o obecności specyficznych przeciwciał IgE, następuje wybarwienie prążka odpowiadającego danemu alergenowi. Intensywność wybarwienia jest następnie oceniana przez specjalny program.
W przypadku testów serologicznych pacjent całkowicie unika kontaktu z potencjalnie groźnym dla niego alergenem, dlatego testy alergiczne z krwi są najbardziej odpowiednie w przypadku podejrzenia alergii u dzieci.
Testy płatkowe – służą do wykrywania alergii kontaktowych na związki drobnocząsteczkowe. Można dzięki nim wykryć nadwrażliwość m.in. na metale (np. nikiel), rośliny, tworzywa sztuczne i związki chemiczne wykorzystywane do produkcji kosmetyków, perfum czy tkanin. Wskazaniem do wykonania takich testów jest wystąpienie różnego rodzaju wyprysków, w tym alergicznego kontaktowego zapalenia skóry i wyprysku atopowego. Na tego typu diagnostykę kierowane są często osoby z tzw. chorobą zawodową, u których alergia pojawiła się wyniku ciągłej pracy przy substancjach alergizujących. Testy płatkowe polegają na przyklejeniu do grzbietu pacjenta plastrów z małymi komorami wypełnionymi ekstraktami różnych alergenów. Wynik odczytuje się po około 2 dobach.

Testy kontaktowe – tak samo jak testy płatkowe również używane są w celu wykrycia alergii kontaktowych. W przeciwieństwie do nich jednak próbki antygenów nie są przyklejane do skóry wraz z plastrem lecz nakładane bezpośrednio na skórę w postaci maści i później osobno zabezpieczane plastrami. Miarodajny wynik testu uzyskuje się również po około 48 godzinach. W obydwu przypadkach można wykonać próbę z własnymi próbkami, kiedy podejrzewana jest rzadka alergia na czynniki, dla których ekstrakty nie są seryjnie produkowane.

http://blog-antyalergiczny.pl/wp-content/uploads/2013/03/kalendarz-pyle%C5%841.jpgTesty prowokacyjne (ekspozycyjne) – zazwyczaj są stosowane w celu potwierdzenia wyników wcześniej wykonanych testów skórnych i serologicznych oraz przeprowadzonego wywiadu z pacjentem. Często też wykonuje się je, by ustalić wskazania do odczulania lub do jego monitorowania. Testy te polegają na bezpośrednim podaniu alergenu tą samą drogą, jaką przedostaje się do organizmu w naturalnych warunkach. Najczęściej alergolodzy korzystają z prowokacji donosowej, spojówkowej, oskrzelowej oraz pokarmowej. W przypadku tej ostatniej bezwzględnie jest wymagana wcześniejsza dieta eliminacyjna.

Maja
Źródła  http://www.alergiczne.info/testy-alergiczne
http://www.cetalergin.pl/wszystko-o-alergii/jak-sprawdzic-czy-mamy-alergie-,29
http://blog-antyalergiczny.pl/alergia-na-pylki-sprawdz-kalendarz-pylen-2013/
http://testyalergiczne.pl/wp-content/uploads/2013/06/testy-alergiczne.jpg

5 komentarzy:

  1. My wykonywaliśmy dziecku taki test http://www.alergiczne.info/testy-alergiczne i powiem że jest to z pewnością bardzo opłacalna inwestycja. Poza tym, na zdrowiu dziecka nie powinno się oszczędzać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podstawą diagnostyki jest obserwacja i właśnie testy. Ale to już widać np. po oczach że to alergia, bo są problemy z zapaleniem spojówek. Wówczas można stosować te krople http://dbamooczy.pl/alergia-oczu/zabak/

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak już w testach wyjdzie alergia wziewna i też odczuwamy jej objawy to warto pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza (można kupić w sklepie Zdrovi ) . W ten sposób wyeliminujemy alergeny i pyłki z otoczenia

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Poniekąd od takich rzeczy powinno się zacząć i moim zdaniem ważnym jest aby nasze uczulenie było dobrze zdiagnozowane. U mnie lekarz alergolog z https://cmp.med.pl/cmp-bialoleka/alergolog/ świetnie sobie poradził i jestem zdania, że otoczył mnie bardzo fachową opieką medyczną.

    OdpowiedzUsuń