- Co roku na świecie ma miejsce około 60 dużych erupcji wulkanicznych w tym kilka z nich (dwa lub trzy) to bardzo potężne, gwałtowne wybuchy.
- Erupcje wulkaniczne są wywoływane przez magmę, gorące płynne skały znajdujące się pod powierzchnią Ziemi. Magma jest mniej gęsta niż skały znajdujące się nad nią więc stara się wydostać na powierzchnię.
- Kiedy magma jest w stanie płynnym, wybuchy są wylewne (efuzywne), co oznacz, że podczas nich lawa sączy się przez cały czas.
- Kiedy magma lepi się wybuchy są eksplozywne. Magma zatyka kanał wulkaniczny, aż do momentu , kiedy narasta tak duże ciśnienie, że magma jest wystrzeliwana w górę niczym korek od szampana. Podczas eksplozji warstwy magmy, zatykającej kanał wulkaniczny, jest ona rozrywana na kawałki pozostawiając po sobie tylko popiół i żużel. Podczas erupcji eksplozywnej wysoko w powietrze wyrzucane są kule gorącej magmy, popiołu, żużlu, pumeksu, gazy i bardzo gorąca para.
- Wulkany zazwyczaj nie poprzestają na jednej erupcji, przerwa pomiędzy wybuchami może wynosić od kilu minut do kilku tysięcy lat.
- Magma w okolicach stref subdukcji zawiera 10 razy więcej gazów, tak więc erupcje wulkanów znajdujących się w tych obszarach przebiegają zdecydowanie bardziej gwałtownie.
- Gazy znajdujące się w magmie mogą zwiększyć swoją objętość setki razy w zaledwie kilka sekund.
Źródła http://wulkanyswiata.blogspot.com/2015/12/pierwsza-erupcja-wulkanu-momotombo-od.html
"Księga najciekawszych faktów" wydawnictwa SBM
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz