Translate

niedziela, 26 listopada 2017

Maliny

Znalezione obrazy dla zapytania pomidory po co jeść


Maja
Źródła http://www.motywujemy24.pl/3634/dlaczego_warto_jesc_maliny.html

Lasy na świecie

Ogólna powierzchnia lasów świata wynosi około 4 033 060 tys. ha. Przeciętna lesistość w krajach świata (w stosunku do powierzchni lądowej) wynosi około 31%, a na 1 mieszkańca Ziemi przypada około 0,60 ha lasu, tj. około 2,5 krotnie więcej niż w Polsce.
Do krajów o największej powierzchni lasów (w procentach ogólnej powierzchni lasów świata należą: Rosja (20%), Brazylia (13%), Kanada (8%), USA (7%) oraz Chiny (5%). Kraje Unii Europejskiej z powierzchnią lasów około 157 mln ha stanowią około 4% powierzchni lasów świata. Polska (9,3 mln ha) zajmuje 55. miejsce na liście krajów według powierzchni lasów. Powierzchnia lasów w Polsce stanowi 0,23% lasów świata oraz około 6% powierzchni lasów Unii Europejskiej. Natomiast zasoby drzewne kraju (2,3 mld m3) stanowią 9,5% zasobów lasów UE, co daje Polsce 4. miejsce wśród tych krajów.
Znalezione obrazy dla zapytania lasy na świecieLesistość Polski wynosząca 30,5% (w stosunku do powierzchni lądowej) jest zbliżona do przeciętnej lesistości świata (31%), Afryki Zachodniej i Środkowej (32%) oraz Ameryki Północnej (33%). Lesistość naszego kraju jest także zbliżona do lesistości Europy (bez Rosji) wynoszącej 32,2%. Jest ona natomiast zdecydowanie niższa od lesistości Ameryki  Południowej (49%), Europy razem z Rosją (45%), Azji Południowej i Południowo-Wschodniej (35%) oraz Ameryki Środkowej (38%). Lesistość Polski jest natomiast zdecydowanie wyższa niż lesistość całej Afryki (23%), Azji (19%) oraz Oceanii (23%).
W ciągu ostatnich dwóch 10-leci ogólna powierzchnia lasów świata zmniejszyła się o około 13 534 tys. ha, tj. o 0,34%. W Polsce w tym okresie nastąpił wzrost powierzchni lasów z 8 884 tys. ha (powierzchnię lasów według GUS w 1990 r. [GUS 2000] zwiększono o – oszacowaną na około 190 tys. ha – powierzchnię gruntów związanych z gospodarką leśną) do 9 329 tys. ha w 2010 r. [GUS 2011], tj. o 445 tys. ha, a zatem o 5,0% (0,5% rocznie); nastąpił w tym okresie również wzrost lesistości z 27,8% do 29,2%.
Do regionów o największej powierzchni lasów przypadającej na 1 mieszkańca należą: Oceania (5,48 ha), Ameryka Południowa (2,25 ha), Ameryka Północna (1,50 ha) oraz Europa (łącznie z Rosją) – 1,37 ha. Natomiast najmniej powierzchni leśnej przypada na 1 mieszkańca w Azji (0,15 ha) oraz na Karaibach (0,17 ha). Z kolei w Afryce na 1 mieszkańca przypada średnio 0,68 ha lasów.


Maja

niedziela, 12 listopada 2017

Pomelo

Pomelo uprawia się w krajach Europy Wschodniej, Chinach, Japonii czy Tajlandii. Jest słodsze i łagodniejsze od grejpfruta, ma grubą, zieloną skórkę i białym, żółtym lub różowym chrupkim miąższu.
Cały owoc, nawet obrany ze skórki waży około 600 g, stąd, w porównaniu do innych cytrusów, jego kaloryczność jest stosunkowo większa i wynosi około 230 kcal. Na energię składają się głównie cukry (około 60 g), pozostałe składowe to białko 4,5 g oraz błonnik 6,1 g.
Znalezione obrazy dla zapytania pomeloPomelo zdumiewa przede wszystkim wysoką zawartością witaminy C – sztuka zawiera jej ponad 370 mg, co daje 6-krotnie większą wartość niż dzienne zapotrzebowanie w ten związek. Również w zadowalających ilościach występuje w nim potas. W jednym pomelo jest go około 13,5 mg (40 proc. RDA). Pomelo jest jednak źródłem też innych cennych substancji, w tym witamin z grupy B, miedzi, fosforu czy magnezu.
Pomelo jest ważnym źródłem kwasu askorbinowego, dlatego ludność azjatycka wykorzystuje go do wzmacniania układu odpornościowego. Witamina C działa wielokierunkowo, jednak najważniejszą funkcję, jaką pełni w organizmie, jest działanie przeciwutleniające i pomoc w zwiększaniu aktywności białych krwinek, chroniących ciało przed intruzami. Kwas askorbinowy pomaga zwalczyć infekcje, które prowadzą do przeziębienia, kaszlu, gorączki i innych, bardziej poważnych objawów na tle wirusowym czy bakteryjnym
Wysokie stężenie witaminy C chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Cząstki te degradują komórki i tkanki, między innymi skórę. Pierwsze odznaki starzenia się, takie jak zmarszczki, wiotczenie się skóry czy plamy starcze to wynik braku kolagenu lub nadmiernego wpływu wolnych rodników na organizm. Wysokie spożycie witaminy C pomaga zneutralizować ich działanie, jak też przyczynia się do syntezy kolagenu – białka niezbędnego do wzmacniania skóry, chrząstek i więzadeł.
Znalezione obrazy dla zapytania pomeloPomelo, jak zresztą większość owoców, zawiera spore ilości błonnika. W jednej sztuce mieści się około 25 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. To dobra wiadomość, ponieważ mamy pewność, że owoc ten będzie pozytywnie wpływał na nasze trawienie. Optymalna zawartość błonnika w diecie wspomaga płynny ruch pokarmu w przewodzie pokarmowym oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych, w celu rozbicia trudniejszych do strawienia białek czy tłuszczu. To eliminuje problemy z zaparciami.

 https://tesco.pl/smaczna-strona/uploads/get/Produkt/66/1200/25/23222/pomelo-ciekawostki.jpeg
 https://storage.googleapis.com/drhealthbenefits/2017/05/Health-Benefits-of-Pomelo.jpg

Podstawy systematyki

Systematyka jest nauką, która bada różnorodność organizmów, ich pokrewieństwo ewolucyjne oraz klasyfikację. Zajmuje się uporządkowaniem świata organizmów żywych, tak, aby w jak najbardziej wiarygodny sposób przedstawić ich rozwój rodowy, a więc filogenezę. Aby stworzyć rozwój filogenetyczny organizmu systematyka czerpie z wielu dziedzin nauki w tym pomocnych, a więc anatomii, embriologii, genetyce, ekologii i biochemii.

Taksonomia to dział systematyki, który zajmuję się zarówno teoretycznymi jak i praktycznymi zasadami klasyfikacji organizmów. Systemy klasyfikacyjne nieustannie zmieniają się i wraz z rozwojem poszczególnych dziedzin biologii są modyfikowane. Wiadomości, jakie można uzyskać dzięki systematyce organizmów są przydatne również w takich gałęziach wiedzy jak rolnictwo, leśnictwo czy farmacja
 Systemy klasyfikacji organizmów złożone są z jednostek systematycznym, którym przypisywane są odpowiednie obiekty biologiczne, a więc wszelkie organizmy. Jednostki systematyczne nieco różnią się w botanice i zoologii, ale najwyższą jednostką systematyczną zawsze jest królestwo. Dalej kolejno wymienia się: gromada, klasa, rząd, rodzina, rodzaj, gatunek, odmiana, forma. Jeśli chodzi o kolejne niższe rangą jednostki w zoologii to: typ, gromada, rząd, rodzina, gatunek, podgatunek. Często wyróżnia się również pośrednie jednostki taksonomiczne takie jak podgromada czy podtyp. Podstawowa jednostka systematyczna to gatunek. Gatunek to zbiór osobników wykazujących podobieństwo i swobodnie krzyżujących się i wydających potomstwo w warunkach naturalnych. Każdy organizm posiada ściśle określoną pozycję systematyczną w systemie klasyfikacji. Taksonem nazywamy każdy obiekt biologiczny, który zalicza się do jednostki systematycznej dowolnego poziomu np systematyka sosny zwyczajnej.
Znalezione obrazy dla zapytania systema naturae
Systematyka
Domena
eukarionty
Królestwo
rośliny
Podkrólestwo
naczyniowe
Gromada
nagonasienne
Klasa
iglaste
Rząd
sosnowce
Rodzina
sosnowate
Rodzaj
sosna
Gatunek
sosna zwyczajna
Nazwa systematyczna
Pinus sylvestris L.
Za ojca systematyki uważa się Karola Linneusza  szwedzkiego przyrodnika i lekarza, profesora Uniwersytetu w Uppsali. Jest on autorem dzieła Systema Naturae, w którym opisał podstawy stworzonego przez siebie systemu klasyfikacji organizmów oraz upowszechnił zasadę binominalnego (dwuimiennego) nazewnictwa biologicznego, a także klasyfikacji minerałów. Opisał około 7700 gatunków roślin i 4162 gatunki zwierząt (obecnie oznacza się je skrótem „L.” za nazwą łacińską taksonu). Stworzony przez niego system taksonomiczny, choć był sztuczny, stał się podwaliną współczesnej taksonomii.

Maja
Źródła http://www.biologia.net.pl/organizmy/systematyka-organizmow.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_zwyczajna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Linneusz#Systema_Naturae
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Systema_Naturae_cover.jpg