Translate

sobota, 28 stycznia 2017

Nadciśnienie tętnicze (HA – Hypertensio arterialis), zwane inaczej chorobą nadciśnieniową bądź hipertensją, jest przewlekłym schorzeniem układu krążenia, które charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, przekraczającym górną granicę wartości uznanych za prawidłowe i obserwowanym podczas co najmniej trzech pomiarów.
Jest to zatem stan, w którym albo serce pracuje z większym wysiłkiem niż jest to potrzebne, bijąc zbyt silnie (wysokie ciśnienie skurczowe – górne), albo zbyt zwężone naczynia krwionośne hamują przepływ krwi do góry (wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne).


W Polsce przyjęto klasyfikację nadciśnienia tętniczego zgodną z wytycznymi European Society of Hypertension (ESH) i European Society of Cardiology (ESC). Na jej podstawie za nadciśnienie uznano wartości przekraczające 139 dla ciśnienia skurczowego lub 89 dla ciśnienia rozkurczowego.
Podane wartości nie dotyczą osób stosujących leki na nadciśnienie, a w przypadku gdy wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego należą do różnych kategorii – należy przyjąć kategorię wyższą.
Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego według ESH/ESC
Kategoria Ciśnienie skurczowe (mm Hg) Ciśnienie rozkurczowe (mm Hg)
Ciśnienie optymalne < 120 < 80
Ciśnienie prawidłowe 120 - 129 80 - 84
Ciśnienie wysokie prawidłowe 130 - 139 85 - 89
Nadciśnienie stopień I (łagodne) 140 - 159 90 - 99
Nadciśnienie stopień II (umiarkowane) 160 - 179 100 - 109
Nadciśnienie stopień III (ciężkie) ≥ 180 ≥ 110
Nadciśnienie izolowane skurczowe ≥ 140 < 90


Nadciśnienie tętnicze pierwotne

nazywane także samoistnym, pojawia się bez uchwytnej przyczyny i dotyczy 95% chorych.
Mają oni właściwe reakcje fizjologiczne i nie stwierdza się u nich deficytów w funkcjonowaniu układu nerwowego, ale chorują, ponieważ w ich przypadku decydującą rolę odrywają takie czynniki jak: dziedziczenie (występowanie choroby w bliskiej rodzinie), menopauza (przyspieszająca powstawanie miażdżycy), niewłaściwa dieta (bogata na przykład w słone produkty), stres i nerwice, nadwaga i otyłość, regularne spożywanie alkoholu oraz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i preparatów zawierających sterydy.

Nadciśnienie tętnicze wtórne

rozpoznawane jest, gdy przyczyna jego powstania jest znana; dotyczy 5% osób cierpiących na to schorzenie i najczęściej jest objawem choroby, przez co uważa się je za szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.
Towarzyszy chorobom nerek, wadom serca i schorzeniom naczyń krwionośnych, ale pojawia się również przy: schorzeniach gruczołów takich jak nadnercza czy tarczyca, zaburzeniach neurologicznych (guzy mózgu, udary, zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe), nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu krążenia, nadciśnieniu powodowanym ciążą, stresie, lekach hormonalnych czy substancjach toksycznych (amfetamina, kokaina).

Syndrom "białego fartucha"

to żartobliwe określenie sytuacji, w której wyniki pomiarów wartości ciśnienia tętniczego są wysokie i niepokojące w warunkach szpitalnych, a gdy pacjent dokonuje samodzielnych pomiarów w warunkach domowych – nie odbiegają od normy.
Dzieje się tak, gdyż ciśnienie tętnicze krwi zależy między innymi od aktywności układu współczulnego (część autonomicznego układu nerwowego), wzmaganej w sytuacjach stresowych, a taką właśnie jest wizyta w gabinecie lekarskim – pacjent denerwuje się, dochodzi do pobudzenia układu współczulnego, naczynia tętnicze obkurczają się pod wpływem adrenaliny i tym samym wzrasta częstość pracy serca i ciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie - czynniki ryzyka

Czynniki, na które nie ma się wpływu:
  • obciążenia rodzinne,
  • podeszły wiek,
  • płeć męska.
Czynniki, na które ma się wpływ:
  • palenie tytoniu,
  • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej,
  • nadwaga lub otyłość,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • picie alkoholu,
  • nadmierne spożycie soli kuchennej,
  • stres

Nadciśnienie - objawy

Wartości ciśnienia tętniczego krwi wzrastają powoli, z roku na rok przekraczając poziom prawidłowy przyjęty jako 139/89 mm Hg. Ciało stopniowo przyzwyczaja się zatem do zmiany i nie sygnalizuje początków choroby, dlatego też w większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo.
Nagły wzrost ciśnienia może powodować:
  • nadmierną pobudliwość,
  • bezsenność,
  • zasłabnięcia,
  • szum w uszach,
  • zawroty i bóle głowy, odczuwane jako pulsowanie w okolicy między oczami lub/i części potylicznej (szczególnie w godzinach rannych),
  • obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej,
  • zaburzenia widzenia,
  • pękanie drobnych naczyń krwionośnych w gałce ocznej,
  • przekrwienie i zaczerwienienie gałki ocznej,
  • zaczerwienienie twarzy, szyi i klatki piersiowej,
  • nudności,
  • wymioty,
  • potliwość,
  • krwawienia z nosa,
  • przyspieszenie akcji serca, kołatania i niepokój z tym związany,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej (bóle wieńcowe).
 Maja
Źródła http://www.nadcisnienie.pl/

Szerokość geograficzna

  • jedna ze współrzędnych geograficznych – druga współrzędna to długość geograficzna.
  • kąt – pomiędzy półprostą poprowadzoną ze środka kuli ziemskiej i przechodzącą przez dany punkt na jej powierzchni a płaszczyzną równika.
  • łuk – na powierzchni kuli ziemskiej liczony od równika na północ i południe mierzony np. w stopniach.
  • odległość – na powierzchni kuli ziemskiej liczona od równika na północ i południe mierzona np. w stopniach lub w innej mierze np. kilometrach, milach morskich.
Wartości szerokości geograficznej rozciągają się od 0° na równiku do 90° na biegunach. Szerokość geograficzna może być północna lub południowa. Dla kierunku północnego oznacza się ją znakiem dodatnim (lub N), dla kierunku południowego ujemnym (lub S), czyli odpowiednio np.: +90° = 90°N oraz –90° = 90°S.
Zbiór punktów na kuli ziemskiej o tej samej szerokości geograficznej to równoleżnik.
Jednostkami szerokości geograficznej (kąt) są: stopień [°], minuta ['] i sekunda kątowa ["].
  • 1° = 60'
  • 1' = 60"
Szerokość geograficzną w istocie mierzy się bezpośrednio na sferze niebieskiej, gdzie stanowi kąt pomiędzy kierunkiem na zenit a płaszczyzną równika niebieskiego. Szerokością geograficzną jest również wysokość nad horyzontem północnego bieguna niebieskiego.
Niektórym szerokościom nadano własne nazwy:
  • zwrotniki – zwrotnik Raka 23°27'N oraz zwrotnik Koziorożca 23°27'S – równoleżniki wysunięte najdalej na północ i południe, nad którymi Słońce góruje w zenicie,
  • koła podbiegunowe: północne 66°33'N i południowe 66°33'S – równoleżniki, na których dzień trwa dobę i za pół roku noc trwa dobę,
Maja
Źródła https://pl.wikipedia.org/wiki/Szeroko%C5%9B%C4%87_geograficzna

sobota, 21 stycznia 2017

Małże

Małże, gdy wykryją jakiekolwiek zanieczyszczenie w wodzie, od razu zamykają muszle. Biomonitoring jest unikatowym systemem wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem wody, wykorzystującym niezwykłe zdolności, jakimi charakteryzują się małże. Żadne laboratorium nie jest w stanie w tak krótkim czasie jak małże wykryć zanieczyszczenia w wodzie. Co więcej małż z gatunku racicznica zmienna, popularnego również i Polsce ma zdolność filtrowania wody. Na jednym z dużych jezior szwedzkich uruchomiono hodowlę małż, będącą naturalną oczyszczalnią wody. Zgromadzone w niej skorupiaki mają głównie wychwytywać i zatrzymywać fosfor i azot.

Chleb i kaczki

Dokarmianie ptaków w mieście, to dość powszechne zjawisko. Jednak, to z pozoru niewinne hobby może być bardzo groźne. Karmienie ptaków chlebem szkodzi nie tylko ptakom, ale całym ekosystemom. – alarmują eksperci z „The Canal and River Trust”.

Znalezione obrazy dla zapytania chleb i kaczkiZnalezione obrazy dla zapytania chleb i kaczki Wycieczki nad rzeki i jeziora z torbami pełnymi chleba to już niemal tradycja, której korzenie sięgają XIX wieku.
Okazuje się jednak, że taki sposób dokarmiania ptaków czyni więcej szkody niż pożytku. Eksperci ostrzegają, że dokarmianie ptactwa wodnego chlebem, a w szczególności chlebem białym, przetworzonym, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt.
Ptaki to nie śmietniki – nie możemy traktować ich jako sposobu na utylizację domowych odpadków. Pleśń jest dla nich trująca, podobnie jak dla nas. Poza tym chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a przyjmowany przez ptaki przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego.

Przyrodnicy zwracają uwagę na kolejny problem – niezjedzony chleb tonie i gnije, powodując poważne spustoszenia w ekosystemie. Według organizacji „The Canal and River Trust” gnijący chleb powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla ryb. Nadmiernie rozwijająca się bujna roślinność przyczynia się zaciemnienia wody i utrudnia dostęp światła, a w rezultacie ogranicza lub hamuje proces fotosyntezy. Poza tym im więcej chleba – tym więcej ptasich odchodów, które też nie są obojętne dla środowiska. Przyrodnicy zwracają także uwagę, iż rozkładający się chleb może być również siedliskiem pleśni, która wydziela toksyny trujące dla kaczek. Co więcej dokarmianie kaczek w mieście przyciąga szczury, które tez są nosicielami groźnych chorób. Czym w takim razie karmić? Winogrona, sałata, mrożony groszek, kukurydza, owies, nasiona, ryż – tym bez obawy możemy dokarmiać kaczki – przekonują eksperci The Canal and River Trust.

Źródła http://www.ekologia.pl/ciekawostki/czym-dokarmiac-ptaki-na-pewno-nie-chlebem,20258,1.html

 http://zasoby.ekologia.pl/artykulyNew/20258/xxl/kaczki-chleb_640x502.jpg

 http://iszczecinek.pl/images/cache/article_868x660_thumb/images/article/2014/12/549e6bb6b9b5f.png

niedziela, 15 stycznia 2017

Elektrowni jądrowa w Polsce

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce cieszy się coraz większym poparciem społecznym – przynajmniej tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Energii. Aż 61 proc. Polaków jest za tym, by w naszym kraju powstał atom. To najwyższy wynik w historii badania, które jest prowadzone cyklicznie od 2012 roku – przekonuje Resort.

Podobny obrazSpośród zwolenników, 21 proc. zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji, a ponad 40 proc. jest raczej za. Wśród przeciwników 16 proc. opowiedziało się zdecydowanie przeciw a 18 proc. wyraziło przeciw umiarkowany. Patrząc na rok 2015 poparcie dla elektrowni jądrowej w Polsce wzrosło o 10 proc.

Co ciekawe, aż 48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania – wynika z sondażu przeprowadzone na zlecenie ME. Z reguły tendencja była zupełnie odwrotna. W 2013 roku 70 proc. Polaków wyrażało niechęć, by w okolicy ich miejsca zamieszkania stanęła elektrownia atomowa, 25 proc. nie miało nic przeciwko (sondaż CBOS)

Zdecydowana większość badanych (68 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że elektrownia jądrowa jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Taki sam odsetek uznaje budowę za dobry sposób walki ze zmianami klimatycznymi.

Niemal 80 proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. 79 proc. badanych zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji.

Temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla ponad 73 proc. społeczeństwa, jednak swój poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej Polacy oceniają średnio (na szkolną ocenę 3). Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) dostrzega potrzebę kampanii informacyjnej poświęconej tematyce energetyki jądrowej.

Sondaż został zrealizowany przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 14-30 listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 2 000 respondentów w wieku 15-75 lat.

Maja
Źródła http://biznes.ekologia.pl/kraj/polacy-chca-atomu-przekonuje-ministerstwo-energii,22436.html
http://www.newsweek.pl/bins/Media/Pictures/4a/4acf/4acff716859041dabfb147b01cda66c3.jpg

Nutella

Znalezione obrazy dla zapytania nutella kanapkaOlej palmowy jest tani, łatwo dostępny, ma długi okres trwałości i można przechowywać go w temperaturze pokojowej – dlatego jest atrakcyjny dla firm spożywczych. Nic zatem dziwnego, że jest wszechobecny – występuje w ciastkach, paluszkach chlebowych, krakersach i dziesiątkach innych artykułów spożywczych i kosmetycznych.

Olej palmowy pierwotnie ma kolor pomarańczowoczerwony i zawiera wiele wartości odżywczych, takich jak betakaroten, witamina E i antyoksydanty. Po obróbce termicznej olej palmowy zmienia kolor na biały lub żółty i zapach na bardziej neutralny.

Jednocześnie, podczas rafinacji pozbawiany jest składników odżywczych. Dodatkowo wysoka temperatura sprawia, że olej palmowy ulega zanieczyszczeniu glicydylowymi estrami kwasów tłuszczowych.

W maju 2016 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że istnieją wystarczające dowody na to, by uznać, iż estry glicydowe kwasów tłuszczowych – są genotoksyczne i rakotwórcze. Najwyższy poziom estrów glicydowych kwasów tłuszczowych stwierdzono w oleju palmowym i tłuszczu palmowym. W swoim raporcie EFSA nie odniosła się jednak do żadnego konkretnego produktu spożywczego.

Dlaczego zatem cała afera rozkręca się wokół Nutelli? W słoiku Nutelli jest aż 32 procent oleju palmowego. To nie wszystko zaledwie 2 łyżeczki popularnego masła czekoladowego zawierają 22 gramy tłuszczów nasyconych. A jak wiemy tłuszcze nasycone są szkodliwe dla układu krwionośnego, mogą wywołać stany zapalne w organizmie. Poza tym importowany olej palmowy bezpośrednio przyczynia się do wylesiania i wyginięcia niektórych ssaków naczelnych.

Oświadczenie producenta

Producent Nutelli, firma Ferrero, natychmiast wystosowała oświadczenie, w którym wyjaśnia całą sytuację i przekonuje, że olej palmowy wykorzystywany w Nutelli nie jest rakotwórczy.

„Nutella nie została w żadnym kraju usunięta z półek żadnych supermarketów. Włoska sieć COOP wycofała produkty zawierające olej palmowy sprzedawane pod marką własną COOP. (...) Pragniemy podkreślić, że produkty Ferrero są bezpieczne do spożycia. W raporcie z maja 2016 roku EFSA przeanalizowała zawartość zanieczyszczeń w dużej liczbie rożnych produktów spożywczych i olejów. Stwierdziła, że zawartość zanieczyszczeń zależy od rodzaju stosowanego oleju i tłuszczu, jak również od procesów obróbki, jakim surowce te są poddawane. Dlatego też Ferrero starannie dobiera najwyższej jakości surowce i stosuje specjalne procesy technologiczne, które ograniczają zawartość zanieczyszczeń do minimum w pełni zgodnego z wymaganiami określonymi przez EFSA. Ponadto nasze zespoły do spraw jakości bezustannie monitorują czynniki związane z powyższym, co pozwala nam zagwarantować, że nasze produkty są bezpieczne dla konsumentów” – czytamy w oświadczeniu firmy Ferro.

Maja
Źródła http://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/nutella-rakotworcza-oswiadczenia-producenta,22441.html
http://s.babyonline.pl/i/nutella-krem-czekolada-kanapka-GALLERY_MAIN-24820.jpg

niedziela, 8 stycznia 2017

Psy

Znalezione obrazy dla zapytania psyKażdy opiekun psa wie, że ze zwierzęciem można się dogadać. Słowa są podstawowym budulcem ludzkiego języka. Ale nie tylko. Równie istotna jest intonacja, która również przekazuje pewne informacje. Ludzie rozumieją mowę zarówno poprzez słownictwo i intonację. Jak jest z psami?

Postanowiła to sprawdzić Atilla Andics z zespołem naukowców z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group. 

W ramach doświadczenia zwierzętom puszczano nagrania głosów ich opiekunów, którzy wypowiadali różne słowa, posługując się różnymi intonacjami.

Na przykład na początku opiekun chwalił psa posługując się „ekspresyjną” intonacją, następnie pochwały dla pupila wypowiadał monotonnym głosem, dalej były neutralne słowa z ekspresyjną intonacją i neutralne słowa z obojętną intonacją.

Naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny, by sprawdzić, które regiony psich mózgów są wykorzystywane podczas słuchania. Wyniki RM pokazały, że niezależnie od intonacji, zwierzęta rozróżniają słowa, a ponadto robią to w sposób podobny do ludzi – używając do tego lewej półkuli mózgu. Z kolei prawa półkula mózgu służy zwierzętom do przetwarzania intonacji, podobnie jak u nas.

Naukowcy odkryli również, że centrum nagrody, czyli obszar mózgu u psów, który jest aktywowany przez przyjemne bodźce, jest aktywowany wtedy, kiedy pies słyszał pochwały w intonacji pochwalnej.

„To pokazuje, że dla psów pochwalna intonacja jest równie skuteczna jak nagroda w postaci smakołyku. Jednak pochwała najlepiej działa, kiedy wypowiadamy ją w intonacji pochwalnej. Zatem psy odróżniają nie tylko to co mówimy i jak mówimy, ale są w stanie łączyć słowa, jak i jego intonację, co ułatwia psom interpretację” – mówi Atilla Andics.

Badanie to jest pierwszym krokiem do zrozumienia, jak psy interpretują mowę ludzką, a wyniki te mogą przyczynić się do poprawy komunikacji i współpracy między psami i ludźmi – twierdzą badacze.

Źródła  http://www.ekologia.pl/ciekawostki/psy-rozumieja-co-mowimy-i-jak-mowimy,22021.html
 http://www.zoo-mar.pl/wp-content/uploads/2015/03/psy-oferta.jpg

Płyty CD i DVD

Znalezione obrazy dla zapytania płyty cd iPłyty CD i DVD spotka podobny los jak taśmy magnetofonowe czy dyskietki do komputerów. Warto się zastanowić, jak sobie radzić z recyklingiem tych produktów.  

Co zrobić ze starymi płytami CD i DVD? Wyrzucić do śmieci? Działające płyty CD można wymienić lub sprzedać, przedłużając im w ten sposób życie. Płyty niepotrzebne i bezużyteczne można efektywnie wykorzystać. W jaki sposób? Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie opracowali metodę przeróbki zużytych płytek na węgiel aktywny.

Węgiel aktywny (aktywowany), to substancja, która wykorzystywana jest do wchłaniania (absorpcji) zanieczyszczeń, i prawdopodobnie jest najsilniejszym pochłaniaczem znanym człowiekowi. Niezwykłe właściwości węgiel aktywny zawdzięcza swojej niezwykłej budowie −  jego powierzchnia składa się z drobnych porów, które dają wyjątkowe właściwości adsorpcyjne. Dlatego węgiel aktywny wykorzystywany jest w filtrach do wody oraz przy filtracji alkoholu.

Jak na węgiel aktywny przetworzyć niepotrzebne płyty CD i DVD? Jeden z doktorantów prof. Jerzego Choma z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT zaproponował metodę preparacji płyt CD i DVD. Na początku za pomocą kwasu solnego należy usunąć metaliczną powłokę. Po tym procesie zostaje materiał składający się z poliwęglanów – polimerów, które składają się ze związków węgla. – czytamy na łamach „PAP – Nauka w Polsce”. Następnie materiał ten rozdrabnia się, karbonizuje (usuwa pierwiastki inne niż węgiel), a wszystko to przy udziale wysokiej temperatury i w beztlenowym środowisku. Dzięki temu można uzyskać węgiel o bardzo niewielkich, a więc bardzo pożądanych porach.

Cała sztuka polega na tym, aby dobrać warunki tego procesu tak, aby pory były jak najmniejsze i żeby było ich jak najwięcej. – przekonuje prof. Jerzy Choma.

 Wyniki badań polskich naukowców zostały opublikowane na łamach czasopisma „ASC Sustainable Chemistry & Engineering”.

Maja
Źródła  http://www.ekologia.pl/styl-zycia/ciekawostki/co-zrobic-ze-starymi-plytami-cd-i-dvd,20408.html
http://www.blog.esbud.pl/wp-content/uploads/2016/03/plytycdidvd-770x418.png