Translate

niedziela, 25 września 2016

Tlenek siarki (IV)

Właściwości dezynfekujące tlenku siarki (IV), powstającego podczas spalania siarki, są znane od bardzo dawna. Jeden z najstarszych przykładów zastosowania tlenku siarki (IV) do tego celu opisał Homer w Odysei.
Po powrocie do domu Odyseusz pozabijał zalotników, którzy próbowali odebrać mu żonę, wierną Penelopę, a następnie kazał okadzić dom siarką.
Tlenek siarki (IV) ma nie tylko właściwości dezynfekujące, ale i wybielające - może odbarwiać zarówno tkaniny czy papier jak i np. kwiaty.

Znalezione obrazy dla zapytania doświadczenia z tlenkiem siarki Czerwona róża włożona do naczynia z SO2  w stosunkowo krótkim czasie straci swój kolor.

Maja
Źródła: http://blogiceo.nq.pl/tikowewiadomosci/2013/01/23/nowy-sposob-na-chemiczne-zrozumienie-swiata/

Fajerwerki

Fajerwerki jako pierwsi wymyślili Chińczycy, niedługo po odkryciu prochu, bo już w VII wieku naszej ery, początkowo w formie zabawki - najpopularniejszym typem były rurki z których wysypywały się kaskady iskier.
Fajerwerki swoją różnobarwność zawdzięczają kationom metali zawartym w solach stosowanych do ich produkcji. Kationy strontu i litu nadają płomieniowi barwę czerwoną, wapnia - pomarańczową, sodu - żółtą, magnezu i glinu - białą, baru zieloną.
W laboratorium obecność kationów metali można zidentyfikować za pomocą próby płomieniowej. Polega ona na umieszczeniu dobrze wyżarzonego drucika platynowego, zwilżonego roztworem (zawierającym jony danego metalu) w płomieniu palnika. Płomień zabarwia się wówczas na kolor charakterystyczny dla danego metalu.
        Znalezione obrazy dla zapytania próba płomieniowa kolory
Maja
Źródła :  https://nowaalchemia.blogspot.com/2013/12/kolory-ognia-czyli-chemia-fajerwerkow.html
http://www.eioba.pl/a/1mzo/pierwiastki-i-grupy-ukladu-okresowego
http://mlodytechnik.pl/eksperymenty-i-zadania-szkolne/chemia/19718-zwiazki-miedzi

niedziela, 11 września 2016

Woda pitna

Znalezione obrazy dla zapytania wodaO wodzie zdążyliśmy się dowiedzieć już sporo ważnych i ciekawych rzeczy. Wiemy już, że jest ona obecna w całym Wszechświecie, niezbędna do życia, odgrywa również ważną role w organizmie człowieka. Zadajmy sobie pytanie, skąd bierze się woda zdatna do picia? Jakie są jej źródła, a może ma ona tylko jedno źródło, z którego wszyscy czerpiemy?
Źródłem wody na Ziemi jest każda kropla deszczu, jezioro, podziemna rzeka, morze czy lodowce. Są one ze sobą połączone w fascynujący sposób. Deszcz spada do małej rzeczki, ta z kolei do większej, potem do morza i oceanu, to samo dzieje się z rzekami podziemnymi, które łączą się z innymi, wszystko pięknie się uzupełnia, dlatego też możemy powiedzieć, że wodę dostarcza nam jedno globalne źródło.
Wydawałoby się, zatem, że wody na świecie jest nieograniczona ilość, że możemy z niej czerpać i korzystać do woli. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na ziemi jest ponad 1 260 000 000 000 000 000 000 litrów wody (tysiąc dwieście sześćdziesiąt trylionów). Ta olbrzymia ilość robi wrażenie, prawda? Woda zajmuje ¾ powierzchni naszej planety. Jednak nie możemy dać się zwieść tej liczbie, ponieważ 97% to woda słona, która niestety nie nadaje się do picia. Połowa zaś wody słodkiej, którą można byłoby pić i korzystać z niej w rolnictwie, uwięziona została w lodowcach i lądolodach.
Tylko niecałe 1% wody na ziemi stanowi woda słodka znajdująca się w jeziorach, stawach, rzekach, strumieniach czy wodach podziemnych. Ponadto w bardzo niewielkich ilościach woda występuje, jako para wodna w atmosferze ziemskiej, jednak to zależy już od pogody. Wyobraźmy sobie wielki tort urodzinowy, który chcielibyśmy mieć dla siebie w całości, a tylko jego 1% przeznaczony jest dla nas abyśmy mogli rozkoszować się jego smakiem. Tak właśnie maleńko wody możemy wykorzystać dla siebie z całych jej zasobów, jakie występują na Ziemi.
Mimo, że zapasy wody na Ziemi są olbrzymie, to jednak jest ona nierównomiernie rozłożona na kuli ziemskiej. My natomiast musimy korzystać głównie z wody słodkiej. Są obszary, gdzie tej wody jest za dużo i są obszary, gdzie jej wciąż brak. To regiony, gdzie opady są bardzo rzadkie i wodę bardzo trudno tam znaleźć, mowa oczywiście o pustyni. Tam zwierzęta muszą czerpać wodę z rosy. A jak wygląda to w naszym kraju? Wieli ludzi uważa, że Polska jest krajem bogatym w wodę. Nic jednak bardziej mylnego. Średnio, w Europie na jednego człowieka przypada rocznie 5100 m³ wody, natomiast w Polsce tylko 1700 m³. Jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Najgorsza sytuacja jest jednak w Afryce i niektórych krajach Azji. Na świecie ponad jeden miliard dwieście milionów ludzi ma utrudniony dostęp do wody, a 200 milionów cierpi z pragnienia. Liczba ludności wciąż rośnie, więc wody będzie potrzeba coraz więcej.
Maja
Źródła http://www.almamarket.pl/public/upload/img/original/05/68/56808_infografika-woda.jpg

Oliwka europejska

Główne zastosowanie oliwki europejskiej:
  • zwalczanie drobnoustrojów
  • obniżanie gorączki
  • wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego
  • infekcje wirusowe (np.przeziębienia i grypa)
  • infekcje bakteryjne,pasożytnicze i grzybicze
  • nadciśnienie
  • arytmia serca
Informacje ogólne
Drzewo oliwne to niewielkie drzewo wiecznie zielone występujące w krajach śródziemnomorskich. Daje ono zielone lub czarne jadalne owoce, z których otrzymuje się również smaczny olej. Olej i liście są przetwarzane w celach leczniczych.
Liście oliwki stosuje się w chorobach takich jak przeziębienia i grypa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, opryszczka, półpasiec, HIV/AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu B, zapalenie płuc, gruźlica, malarie, i różne infekcje.
Znalezione obrazy dla zapytania oliwka europejskaLiście oliwki wymieniono w Podręczniku Ziół Leczniczych Duke'a jako środek przeciwbakteryjny ze wskazaniami do stosowania w różnych stanach chorobowych takich jak malaria, czy zaburzenia funkcjonowania układu limfatycznego. Liście oliwki  działają również moczopędnie i regulują stężenie glukozy we krwi. Mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu łagodnej postaci cukrzycy.

Maja
Źródła http://budujesz.info/pliki/image/foto/duze/plik515ea4e506e12.jpg