Translate

poniedziałek, 21 grudnia 2015

Szczęście na cały rok

Dzień poprzedzający narodziny Jezusa nazwano Wigilią. Jest to czas modlitwy, oczekiwania i postu. W przeszłości chyba nigdzie nie odchodzono Wigilii tak uroczyście jak u nas. We wsiach dużą uwagę przywiązywano do tego, co w tym dniu się działo. Dlaczego? Wierzono bowiem, że jak minie Wigilia, taki będzie następny rok. Można było sobie zapewnić pomyślność lub ściągnąć na dom nieszczęście.
Na przykład, nie wolno było rąbać drewna, by nie bolała głowa, ani wbijać gwoździ,bo groziło to bólem zębów. 24 grudnia dzieci choć na chwilę powinny zajrzeć do zeszytów- to wróżyło dobre wyniki w nauce. Nie wolno było się kłócić, by nie sprowokować niezgody w rodzinie.Wszystko po to, by zapewnić sobie powodzenie w nowym roku...

Przy wigilijnym stole

Do dziś pielęgnujemy tradycje zasiadania do kolacji wigilijnej, wraz z ukazaniem się pierwszej gwiazdki na niebie. W przeszłości szczególnie dbano o to, by do stołu zasiadała parzysta liczba  osób. W czasie wieczerzy nie wolno było wstać przed końcem kolacji od stołu. Pod obrusem znajdowało się sianko(na pamiątkę narodzin Chrystusa) oraz pieniądze(by nigdy ich nie zabrakło).Biesiadnikom nie wolno było odłożyć łyżki zanim nie spróbowali wszystkich potraw, a tradycja dzielenia się opłatkiem to  pamiątka ostatniej wieczerzy.
źródło zdjęcia:http://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/945-tradycyjny-wyglad-wigilijnego-stolu.html
Maja

sobota, 19 grudnia 2015

Idą święta

1. Bawełna zamiast śniegu.
 W Argentynie prawie nigdy nie pada śnieg. Dla tego w czasie świąt drzewa ozdabia się kępkami bawełny które mają go przypominać.
2. Skandynawia.
W Szwecji Boże narodzenie nazywa się Jul.Już 13 grudnia w dniu św. Łucji piecze się tam szafranowe pieczywo. W wielu miejscach można zobaczyć figurki Julenisserów - ubranych na czerwono krasnali.
3. Rosja i Ukraina
Nasi wschodni sąsiedzi obchodzą Wigilię dopiero 6 stycznia. Tego dnia obowiązuje post. Podczas kolacji nie podaje się mięsa, tłuszczu ani mleka. Zebrani przy stole jedzą kutię, czli tradycyjną słodką potrawę  z miodem i bakaliami.
4. Kto roznosi prezenty?
 W Polsce prezenty roznosi Święty Mikołaj. W Niemczech i w Austrii Zajmuje się tym Santa Klaus, a w Skandynawii - Joulupukki. W Czechach i na Słowacji przychodzi do dzieci Jezusek, w Grecji - Święty Bazyli, w Hiszpanii i Argentynie - Trzej Królowie, a we Włoszech  - czarownica Befana.





Przygotowała Maja A.

niedziela, 13 grudnia 2015

Śmieci w liczbach


    http://ekosza.files.wordpress.com/2011/05/kawczyc584ski-tab-1.jpg
  1. Z aluminium z około 700 puszek można wyprodukować duży nowy rower. (Może właśnie twój powstał dzięki recyklingowi)
  2. Trudno w to uwierzyć ale nawet polarowe bluzy, czapki i szaliki można wyprodukować z odzyskanego plastiku. Do wyprodukowania jednej bluzy z polaru wystarczy 27 plastikowych butelek.
  3. Każdy polak dziecko i dorosły w ciągu roku wypija napoje z około 50 puszek. to prawie 1 kg. aluminium! Niestety powtórnie wykorzystuje się w Polsce tylko 41 na 100 wyprodukowanych puszek. To wciąż za mało. w Finlandii i Szwajcarii odzyskuje się ten cenny metal z 90 na 100 puszek.
  4. Oddając do recyklingu jedną szklaną butelkę oszczędzamy tyle energii, ile potrzeba do oświetlenia dużego pokoju przez 4 godziny.
  5. Makulaturę można przetwarzać aż 7 razy.
  6. Żeby wyprodukować tonę papieru trzeba ściąć aż 17 potężnych drzew. Produkując papier z makulatury oszczędza się ogromne powierzchnie lasów.
  7. W naszym kraju zużywamy rocznie 7 miliardów reklamówek foliowych, które prawie wcale nie są przetwarzane.
  8. Każdy człowiek wyrzuca ponad 1 kg. śmieci dziennie.
 Maja
  Zdjęcia wzięto z : http://green.radom.zdz.kielce.pl/epodrecznik/ucz/mod5/p41.htm
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT2aJjIue4DrRbMcr8t7rrY89UoONCh7MB52xJT_GhCpX1gVgT5fw

sobota, 12 grudnia 2015

10 sposobów na przyspieszenie metabolizmu


Odwodnieni Polacy


UNICEF

Świat staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. polityczne i społeczne niepokoje, ekstremalne zjawiska pogodowe i katastrofy naturalne, każdego roku powodują cierpienie milionów osób. UNICEF jest wszędzie tam, gdzie dzieci nas potrzebują. Poza doraźnym wsparciem humanistycznym pomagamy także społecznościom przygotować się do ewentualnej katastrofy, aby w przyszłości możliwie zminimalizować jej skutki. Każdego roku UNICEF niesie pomoc w ponad 250 sytuacjach kryzysowych na całym świecie. W czasie klęsk humanitarnych UNICEF dostarcza żywność terapeutyczną, a także zapewnia dostęp do wody pitnej. Prowadzi akcje szczepień oraz organizuje tymczasowe szkoły.
Maja

sobota, 5 grudnia 2015

Rurka życia.

Według danych ONZ ponad 1 mln ludzi na Ziemi nie ma dostępu do wody bezpiecznej dla zdrowia. Corocznie 3 mln ludzi umiera z powodu chorób związanych z brakiem wody lub jej złą jakością. Światowy kryzys wodny jest największą przeszkodą w rozwoju ubogich krajów. Woda skażona biologicznie może być przyczyną chorób, takich jak żółtaczka, cholera czy dur brzuszny.
Brak wody pitnejto problem występujący coraz powszechniej w wielu miejscach na świecie, dlatego projektuje się coraz doskonalsze i tańsze urządzenia do czyszczenia wody. Takim przykładem jest ,,rurka życia" ( w rurce następuje przefiltrowanie przepływającej przez nią wody, dzięki czemu nadaje się do picia ),stosowana tam, gdzie woda jest bardzo zanieczyszczona. Użyte w rurce filtry umożliwiają picie wody nawet z rzeki bez ryzyka zachorowania. wskaźnikiem czystości wody jest miano coli. Jest to najmniejsza objętość wody na która przypada jedna bakteria okrężnicy      (Escherichia coli ). Dla wody pitnej miano coli wynosi 10 centymetrów sześciennych- 50 centymetrów sześciennych , tzn., że w tej objętości wody nie może znajdować się więcej niż jedna bakteria z grupy coli. Bakterie coli mogą powodować ciężkie zatrucia u pojedynczych osób, a nawet całe epidemie.

Maja
Zdjęcie wzięto z : http://www.spidersweb.pl/2014/02/lifestraw-slomka-ktora-ratuje-zycie.html

czwartek, 3 grudnia 2015

Talerz zdrowego odżywienia

źródło: https://www.facebook.com/perfectdiet/

Ekologiczne ciekawostki


  • Każdy człowiek wyrzuca codziennie prawie 1 kilogram śmieci
  • Prawie całą zużytą świetlówkę można użyć do wyprodukowania nowej
  • W Polsce zużywamy rocznie 7 miliardów reklamówek
  •  Aby wyprodukować tonę papier trzeba ściąć aż 17 potężnych drzew. Dlatego makulatura jest tak cennym surowcem.
  •  Makulaturę można przetwarzać aż 7 razy
  • Oddając do recyklingu jedną szklaną butelkę, oszczędzamy  tyle energii, ile potrzeba do oświetlenia dużego pokoju przez 4 godziny
  •  Do wyprodukowania jednej bluzy z polaru wystarczy 27 plastikowych butelek